DOĞANBEY KADIN EMEĞİ EVİ AÇILDI

Anasayfa / Haberler / DOĞANBEY KADIN EMEĞİ EVİ AÇILDI

DOĞANBEY KADIN EMEĞİ EVİ AÇILDI
DOĞANBEY KADIN EMEĞİ EVİ AÇILDI

Seferihisar Belediyesi tarafından her mahalleye bir kadın evi sloganıyla başlayan Kadın Emeği Evleri’nin ikincisi Doğanbey Köyü’nde açıldı. Artık Doğanbey’li, kadınların bir araya gelebileceği, emeklerini değerlendirebileceği kendilerine ait bir evleri var.
Seferihisar Belediyesi 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü’nde iki etkinliği bir arada gerçekleştirdi. Doğanbey Eski Karakolu’nun atık halde bulunan binası yeniden düzenlenerek Kadın Emeği Evi haline dönüştürüldü. Düzenlenen törenle açılan Kadın Emeği Evi’nin ardından “Biz Yandık Siz Yanmayın 2” programında “Çölleşme İle Mücadelede Ağaçlandırmanın önemi ve Orman Yangınları” sunumu gerçekleştirildi.
Belediye Türk Halk Müziği Korosu’nun türküleriyle başlayan açılış töreni, Seferihisar Belediyesi Jimnastik Takımı’nın gösterisiyle devam etti. Açılışta bir konuşma yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Bir toplumu kadınlar dönüştürür. Kadınları evde çamaşır, bulaşık yıkayan yemek yapan halinden çıkarıp ekonomiye kazandırıyoruz. Sığacık Pazarı’nda bu dönüşümü çok ney yaşadık. Size bir anımı kısaca anlatayım, Sığacık’ta kahvede iki yaşlı amca oturuyor. Bir tanesi ya bu başkanı nereden seçtik. Bizim hanım evde yemek yapmayı bıraktı pazarda satmak için sürekli dolma sarıyor. Diğer amca da sorma benim torunda her hafta benden kontör parası ,isterdi. Artık anneannesinden istiyor, diyor. Evet, şimdi sıra Doğanbey’de. Doğanbey’li kadınlarımızda. Bu ev onların, dilerim üretim evi olur. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.
İlçe Kaymakamı Şakir Erden, belediyenin atıl durumda bulunan karakol binasını değerlendirerek kadınlara hediye etmesinin önemini vurgularken; “Seferihisar Belediyesi çok önemli bir iş yaptı. Hem de bunu para harcamadan yaptı. Parayla herkes yapar, önemli olan parasız yapmak. Tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi.
Konuşmaların ardından açılan Kadın Emeği Evi’nde kadınların çalışmaları incelendi. Seferihisar Belediyesi’nin ikramının ardından günün ikinci programına geçildi. Geçtiğimiz yıl 1100 hektar ormanın yandığı Doğanbey yangının ardından Biz Yandık Siz Yanmayın kampanyası düzenleyen Seferihisar Belediyesi, 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü’nde Biz Yandık Siz Yanmayın 2 programı düzenledi.
Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gencol tarafından moderatörlüğü yapılan Çölleşme ile mücadelede ağaçlandırmanın önemi ve orman yangınları” sunumunda Orman Bölge Müdürü İbrahim Çitfçi İzmir’deki ormanlık alan miktarı ve yangına karşı alınan tedbirler hakkında bilgi verdi. Ardından İzmir İl Çevre Orman Müdürlüğü’nden Namık Halavut yapılan ağaçlandırma çalışmaları hakkında bilgi verdi. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Geçtiğimiz yıl yaşadığımız yangının ardından bugün Doğanbey’in küllerinden yeniden doğduğunu görüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Program Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden’in teşekkür konuşmasıyla tamamlandı.