Doğanbey Payamlı İlkokulu’ndan Eko Okul Hamlesi

Anasayfa / Haberler / Doğanbey Payamlı İlkokulu’ndan Eko Okul Hamlesi

Doğanbey Payamlı İlkokulu’ndan Eko Okul Hamlesi
Doğanbey Payamlı İlkokulu’ndan Eko Okul Hamlesi

Bu dünya sadece bizim değil!

Seferihisar Belediyesi TURÇEV (Türkiye Çevre Vakfı) ile yaklaşık 10 yıldır yürütmüş olduğu Mavi Bayrak çalışmalarına bir yeni proje daha ekledi.

EKO OKUL
Seferihisar’da ilk defa Doğanbey Payamlı İlkokulu, Seferihisar Belediyesi ile ortak yürüttüğü çalışma ile eko okul programına başvurdu.

Eko okul Programı Uluslararası yürütülen bir program olup, Eko-Okullar Programı 2017-2018 eğitim-öğretim yılı itibari ile 67 ülkede uygulanmakta.
Eko-Okullar Programı okul öncesi, ilk ve ortaokullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Program, okullarda çevre yönetim sistemi üzerine kurulmuş kalite standartlarının uygulanmasını da sağlayarak sürdürülebilirliği sağlar.

Eko-Okullar Programı, okullara çevre eğitimi konusunda yol gösterici bir program sunmasının yanı sıra; program içinde yaptıkları çalışmalarda ve verdikleri çevre eğitimiyle üstün başarı sağlamış okullara Yeşil Bayrak Ödülü vermesi nedeni ile aynı zamanda bir ödül planı olma özelliğini de taşır.
Yeşil Bayrak, uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan, çevreye duyarlı okulu simgeleyen bir eko-etikettir.  Eko okul programının 2 sene başarılı yürümesinin ardından Uluslararası Yeşil Bayrak ödülüne başvuru şansı doğuyor.

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ‘’Bu dünya sadece bizim değil, yarınları düşünmek zorundayız. Bu sürece bu sebeple yarınlarımızı dahil ediyoruz. Çevre dostu olmak bir yaşam şeklidir. Çevre ile ilgili yapılan çalışmaları hayatımızın her alanına dahil ederek, çevreci yaklaşımı bir yaşam biçimi haline getirmeliyiz. Belediye olarak yürütmekte olduğumuz sürdürülebilir kalkınma hedefleri programının yanı sıra ilçemizde bulunan Mavi Bayraklı plajlarımız, ağaçlandırma çalışmalarımız, Çocuk Belediyesi ile yürütmekte olduğumuz çalışmalarımıza Eko okul Programını da dahil etmekten onur duyuyorum. İlk çalışmamızı Doğanbey Payamlı İlkokulu ile gerçekleştirdik. Sırada bölgedeki diğer okullarımız ile devam edeceğiz’’ dedi.
Doğanbey Payamlı İlkokulu Müdürü Mustafa Yavuz ‘’Eko okullar Programı Okulumuz öğretmenlerini ve idaresini gerçekten çok heyecanlandırdı. Bölge’de bu programa ilk başvuran okul olma özelliği de ayrıca büyük onur. Programı başarıyla sürdürüp 2 sene sonra Yeşil Bayrak alacağımızdan eminim. Dilerim bölgemizdeki tüm okullar bu sürece dahil olur. Bu projeye katılmamızı teşvik eden Seferihisar Belediye Başkanımız İsmail Yetişkin’e de tekrar çok teşekkür ederiz’’
dedi.