Dünyanın konuşacağı proje başladı

Anasayfa / Haberler / Dünyanın konuşacağı proje başladı

Dünyanın konuşacağı proje başladı

Seferihisar Belediyesi, Oxford ve 19 Mayıs Üniversiteleri Ortaklığında Dünyadaki İlk Yaratıcı Yazarlık Okulu Seferihisar’da Açılıyor.

Seferihisar’ı dünya vatandaşlığı hedefine taşıyacak en önemli projelerden biri olan Yaratıcı Yazarlık Okulu’nun çalışmaları başladı.

Seferihisar’da, Oxford (İngiltere), Ondokuz Mayıs (Türkiye) üniversiteleri tarafından kurulacak “Uluslararası Yaratıcı Yazarlık Merkezi” dünyada bu alanda bir ilk olacak. Sığacık Akkum’da 8 dönüm arazi üzerinde yapımı başlanan okulun eylül ayı içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Günümüzde bir tür sanayi olarak da tanımlanabilecek “hayal sektörü” ve “üniversite” işbirliğini akademik ve uluslararası bağlamda ele alarak, konferans, workshop, seminer ve yaz okulları yanında lisansüstü eğitim için evrensel bir konuma gelmeyi amaçlıyor.

Kültürler arası etkileşim ve değişim niteliği itibariyle de yaratıca yazarlığa büyük bir imkân sağlayacak bu akademik merkez, Türk kültür, sanat ve tarihi için de sürekli üst düzey bir tanıtım işlevi görecek. İlk yılında sertifika programlarının düzenleneceği merkezde daha sonra lisanüstü programlar yer alacak. Oxford ve 19 Mayıs üniversitelerindeki üst düzey eğitmenler ve profesyonel yazarların yer alacağı bir kadroyla hizmet verecek merkez yerel mimariyle uyumlu bir şekilde tasarlanmış idari birimler, kütüphane, cep toplantı salonu ve yazar evlerinden oluşacak.

Yaratıcı Yazarlık Merkezi, Türkiye’yi ve Seferihisar’ı edebiyatta bir çekim merkezi haline getirecek, özellikle Seferihisar’ın uluslarası bilinirliğini arttıracak ve olağanüstü bir zenginlik ve değer kazandıracak.

Tarihteki ilk “Aktörler Birliği”nin kurulduğu Teos Antik Kenti bu projeyle birlikte bir kez daha sanatçılara ev sahipliği yapacak.

Bu projenin yaratacağı çekim gücü dünyanın her yerinden çok sayıda insanın ziyaretine sebep olacak, bu durum Seferihisarlılar’ın dünya vatandaşlığına giden yolunu kısaltacak.

 

Sığacık bölgesinde 8,5 dönümlük alanın tahsis edildiğini söyleyen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer şunları söyledi; “Mevcut projeye belediye olarak daha önce planladıkları Yazar Evi projesinin de ekleneceğini kaydeden Soyer, şöyle konuştu:

''Yaratıcı Yazarlık Merkezi, Türkiye'yi ve Seferihisar'ı edebiyatta bir çekim merkezi haline getirecek. Yaratıcılığı geliştirme yöntemleri ve yazarlık eğitimlerinin verileceği merkeze dünyanın önde gelen yazarlarının gelmesini bekliyoruz. Merkezde eğitim çalışmalarının yanında film ve reklam endüstrileri için de çalışma yapılacak.

Ayrıca Yazar Evi ile eserlerini yazmak isteyen yazarları ağırlayacağız. Onlardan para pul istemeyeceğiz. Tek isteğimiz kitaplarının girişinde eserin Seferihisar Yazar Evi'nde yazıldığı belirtmesi olacak. Bu merkezde yapılacak çalışmalar sonucunda Türkiye'de yazılmış, buradaki insanları, toprakları, tarihi ve tüm güzellikleri anlatan eserler dünya çapında yaygınlaşmaya başlayacak. Kim bilir belki de Nobel eserleri ve Oscar kazanan filmlerin senaryolarında da bu merkezin katkısı olacak. Sakin şehir olmamızın bize getirdiği en büyük faydayı sağlamış olduk. Oxford ve 19 Mayıs Üniversitelerine ve özellikle bu projenin gerçekleşmesi için büyük çaba harcayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Demir’e çok teşekkür ediyorum '' dedi.

 

{gallery}oxford-2013-6{/gallery}