Dünyanın En Pahalı Zeytinyağı Antik Kent’ten Çıktı

Anasayfa / Haberler / Dünyanın En Pahalı Zeytinyağı Antik Kent’ten Çıktı

Dünyanın En Pahalı Zeytinyağı Antik Kent’ten Çıktı
Dünyanın En Pahalı Zeytinyağı Antik Kent’ten Çıktı

BU ZEYTİNYAĞININ LİTRESİ 2400 LİRADAN SATILDI
İzmir’in Seferihisar ilçesi Teos Antik Kenti’nde bulunan 1200 yaşındaki zeytin ağacının mahsulünden sıkılarak elde edilen zeytinyağı, Seferihisar Belediyesi tarafından düzenlenen müzayedeyle satıldı. 1 Liradan açık arttırmaya çıkan yarım litrelik özel şişedeki zeytinyağı, iş adamı Bülent Akgerman tarafından 1200 Lira ’ya satın alındı.
Seferihisar Belediyesi tarafından 18Nisan Pazartesi günü “Zeytin Müzayedesi ve Yerel Tohum Etkinliği” düzenlendi. İlçede tespit edilen 150’nin üzerindeki anıt ağaçtan toplanan zeytinlerin sıkılmasıyla elde edilen zeytinyağları açık arttırmayla satıldı. Ayrıca yerel tohum etkinliğinde, Seferihisar Belediyesi Can Yücel Tohum Merkezi’nde yetiştirilen 72 bin sebze fidesi ücretsiz olarak dağıtıldı.
Seferihisar ilçe meydanında bayram havası içerisinde geçen etkinliğe Kaymakam Resul Çelik, Garnizon Komutanı Levent Aksoy, Belediye Başkanı Tunç Soyer, İlçe Cumhuriyet Başsavcısı Arif Gedikoğlu, sivil toplum örgütleri, dernekler ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.
1200 YILLIK EŞSİZ LEZZETİN KİLOSU 2400 TL
Düzenlenen müzayede yoğun bir katılımla gerçekleşti. Müzayedenin münadiliği gazeteci-yazar-gurme Nedim Atilla tarafından yapılırken, anıt ağaçlardan hazırlanan zeytinyağları yaşları ve asit oranlarına göre 6’lı ve 12’li paketler halinde açık arttırmayla satıldı. Toplam 129 Litre yağ 17 bin 700 Lira karşılığında alıcı buldu. Müzayedenin sonunda ise, 1200 yaşındaki anıt ağaçtan elde edilen zeytinyağı, yarım litrelik özel şişesinde tek başına satıldı. Bu özel ürün İzmirli İşadamı Bülent Akgerman tarafından alındı. Müzayedeye Akgerman adına katılan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, şişeyi Akgerman’a teslim etmek üzere teslim aldı.
ZEYTİN AĞAÇLARI İMAR RANTLARINA KURBAN EDİLMEMELİ
Etkinlikte konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer şunları söyledi: “Zeytin ölümsüz denilen bir ağaç. Zeytin yüzlerce yıldır lezzettir, estetiktir, şifadır, barıştır, sağlıktır. Bütünşehir yasasıyla birlikte belediyelere devredilen köy malları içerisinde atıl durumda bulunan Beyler Köyü Zeytinyağı fabrikası vardı. Fabrikayı yenileyip işe koyulduk. Bugün burada müzayedesini yaptığımız yağlar, çok yaşlı ağaçlardan toplanıp o fabrikada sıktırmalarımız. İstedik ki yüzlerce yıldır meyve veren bu mucize ağaçların farkına varılmasını sağlayalım. İçinde yaşadığımız bu hazinenin kıymetinin bilinmesine katkı verelim. Düşünün, doğuyor, büyüyor, ölüyoruz. Ama bu ağaçlar nesiller boyu meyve vermeye devam ediyor. İçinde bulunduğumuz kentleri zengin kılan ne diktiğimiz binalar, ne yaptığımız yollar, köprüler değil zeytinlerimizdir. Onun için zeytinlerimizi korumak, ürünlerini hak ettiği şekilde değerlendirmek belki de yerel yönetimler olarak en temel görevimiz. Aslında zeytinlerimizi korumak sadece yerel yönetimlerin değil hepimizin temel görevidir. Onun için imar rantlarına feda etmemek, betona dönüştürmemek için hep birlikte çaba sarf etmeliyiz. Bu hem Atalarımıza hem bizden sonra gelecek nesillere en büyük sorumluluğumuzdur. Nazım Hikmet bundan 70 yıl önce boşuna dememiş; Yani öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin. Hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil, ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için, yaşamak yanı ağır bastığından.”
72 BİN SEBZE FİDESİ ÜCRETSİZ DAĞITILDI
Ayrıca etkinlikte tohum takası yapılırken, Seferihisar Belediyesi Can Yücel Tohum Merkezi’nde yetiştirilen fidelerin dağıtımı gerçekleştirildi. Halkın büyük ilgi gösterdiği fide dağıtımında 72 Bin sebze fidesi ücretsiz olarak dağıtıldı. Düzenlenen zeytinyağlı yemek yarışmasını “Zeytinyağlı Patatesli Kalamar” yemeğiyle kazanan Melahat Dindar, 15 kg zeytinyağıyla ödüllendirildi.