DÜNYANIN SAKİNLERİ SEFERİHİSAR’DA BULUŞACAK

Anasayfa / Haberler / DÜNYANIN SAKİNLERİ SEFERİHİSAR’DA BULUŞACAK

DÜNYANIN SAKİNLERİ SEFERİHİSAR’DA BULUŞACAK
DÜNYANIN SAKİNLERİ SEFERİHİSAR’DA BULUŞACAK

-2013 Cittaslow Genel Kurulu Türkiye’de Yapılacak.

-24 Ülke 141 Kent Seferihisar’da Buluşacak.

-Yılda bir kez düzenlenen Genel Kurul, Türkiye’ye büyük bir prestij kazandıracak.

 -Başkan Soyer; “23 ülke aynı zamanda EXPO’yu düzenleyen BİE birliği üyesi.  2020 EXPO’su öncesi İzmir’in lobi, tanıtım yapabilmesi ve destek istemesi için çok büyük bir şans”
 

İtalya’da düzenlenen Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi toplantısına katılan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer Türkiye’ye müjdeli bir haberle döndü. Başkan Soyer, yılda bir kez düzenlenen ve dünyadaki tüm Sakin Şehir’lerin buluştuğu Genel Kurulun 2013 yılı toplantısının, 24 ülke 141 kentin katılımıyla, 2013 yılı ikinci yarısında Türkiye’nin Cittaslow Başkenti Seferihisar’da gerçekleşeceğini açıkladı.

Cittaslow birliğinin en büyük etkinliği olarak kabul edilen yıllık Genel Kurulu 2011 yılında Polonya’da, 2012 yılında İtalya’da düzenlenecek. Geçtiğimiz hafta İtalya’nın Pollica Kenti’nde gerçekleşen Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi toplantısına Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cittaslow Türkiye Koordinatörü Bülent Köstem’le birlikte katıldı. 2011 yılı 23-26 Haziran tarihlerinde Polonya’nın Lidzbark Warmiski kentinde düzenlenecek genel kurulda, Türkiye’den dört yeri daha Cittaslow Birliği’ne dahil ederek ulusal birliğini kuracak olan Seferihisar, büyük bir prestij ve tanıtım olarak görülen genel kurulu Türkiye’de gerçekleştirecek.  

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cittaslow Başkanı Gian Luca Marconi, Cittaslow Genel Direktörü Pier Giorgio Oliveti, ulusal ağ koordinatörleri Almanya’dan Richard Leibinger, Kore’den Dehyun Sohn, Hollanda’dan Arnoud Rodenburg, Kuzey Avrupa’dan Nils Jacobsen, Polonya’dan Artur Wajs ile toplantıya katıldıklarını belirterek, toplantıda 2011 yılında Polonya’da gerçekleşecek Genel Kurul’un detaylarının görüşüldüğünü belirtti. Ayrıca Pollica Kenti’yle birlikte Sığacık Balıkçılar Kooperatifini güçlendirmek için Avrupa Birliği Tarım ve Balıkçılık Fonuna başvurduklarını ve konunun detaylarını görüştüklerini de belirtirken gündem dışı söz alarak 2013 yılı Genel Kurulu’na talip olduklarını açıkladığını söyledi.

Başkan Soyer; “2013 Genel Kurulunu Seferihisar’da düzenleme fikri hep aklımızda vardı. Ancak bu konuda biraz tedbirli davrandık ve uygun zamanı bekledik. Çünkü bu genel kurullar bütün üye ülkelerin düzenlemek istediği toplantılar. Dünyanın her yanından gelen belediye başkanlarının ve temsilcilerin katıldığı bu toplantılar, tanıtım ve lobi yapmak için mükemmel bir olanak. 2010 yılında Kore’de gerçekleşen genel kurula birçok ülke bakanlık seviyesinde katılım göstererek bu konuyu ne kadar ciddiye aldıklarını gösterdi. 2012 Genel Kurulu’nu düzenlemek için birlik içindeki yaşanan rekabet ortamını göz önünde tutarak, 2013 Genel Kurulu’nu Seferihisar’da düzenlemek için çok hızlı davranarak adaylığımızı açıkladık. Teklifimiz alkışlarla karşılandı ve 2013 Genel Kurulu’nu Seferihisar’da düzenlemeyi elde ettik. Bu Türkiye’nin ev sahipliği yapacak bir etkinlik. Bu genel kurullar günlerce dünyanın dört bir yanında konuşuluyor. Müthiş bir tanıtım, prestij imkanı yakalıyorsunuz. 2013 Cittaslow Genel Kurulu bu açıdan bizim için bulunmaz bir fırsat. Türkiye’nin bir sakin şehirler cenneti olabileceğini, misafirperverliğimizi ve zenginliklerimizi tüm dünyaya göstereceğiz. Ayrıca bu genel kurulun Seferihisar için olduğu kadar İzmir için de büyük önemi olduğuna inanıyorum. Cittaslow Birliğini oluşturan 23 ülke aynı zamanda EXPO Dünya Fuarı’nı düzenleyen BİE birliğinin de üyeleri. 2020 EXPO’su için aday olan İzmir’in bu adaylık öncesinde lobi yapabilmesi, İzmir’i tanıtabilmesi ve destek istemesi için çok büyük bir şans. Bu konuda Seferihisar’ı olduğu kadar İzmir’i de üye ülkelere tanıtarak EXPO 2020’nin İzmir’de düzenlenmesini için oy isteyeceğiz. Bu çok büyük bir organizasyon olacak. Bizde şimdiden kusursuz bir ev sahipliği yapma adına çalışmalarımıza başlayacağız. Tüm Türkiye’ye, İzmir’e ve Seferihisar’a hayırlı olmasını diliyorum“ dedi.