Edered Buluşması başlıyor

Anasayfa / Haberler / Edered Buluşması başlıyor

Edered Buluşması başlıyor
Edered Buluşması başlıyor

12 Avrupa ülkesinden, 12-14 yaş grubu, 96 çocuk Seferihisar’da bir araya geliyor. 6-20 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek etkinliğe Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, İngiltere, İsviçre, Rusya, Ukrayna ve Türkiye’den toplam 150 kişi katılacak. Etkinlik, Çağdaş Drama Derneği ve İzmir Seferihisar Belediyesi’nin işbirliği ile Seferihisar’da gerçekleştirilecek. 14 gün sürecek olan organizasyon süresince yaratıcı drama atölyelerinin yanında geziler, şenlik yürüyüşü, geleneksel oyunlar, çeşitli yarışmalar ve gala gösterisinin yer aldığı etkinlikler de düzenlenecek.
15’incisi düzenlenecek EDERED buluşmasında bu yıl tema “yavaşlık”. Buluşma, temasının “Yavaşlık” olmasından hareketle, dünyanın sayılı “Cittaslow” (yavaş-sakin şehir) kentlerinden biri olan Seferihisar’da gerçekleştiriliyor.
“European Drama Enconters/ Avrupa Drama Buluşmaları” EDERED, 1982 yılından bu yana hemen hemen her yıl belirlenen bir ülkede bu organizasyonu gerçekleştiriyor. Türkiye’deki partneri Çağdaş Drama Derneği, tiyatroda ve sosyal yaşamda yaratıcı dramanın bir yöntem ve bir ders olarak yaygınlaştırılması amacı ile 1990 yılında kurulmuş olup 2011 yılından beri EDERED üyeleri arasında yer alıyor. Buluşmaların temel amacı, drama ve tiyatro yoluyla kültürlerarası bir etkileşim oluşturmak.
Çeşitli kültürlerden gelen çocukların ve genç insanların sosyal etkileşimleri için fırsat sağlayan ve eğlenceli bir öğrenme süreci olan buluşma kapsamındaki etkinlikler Seferihisar Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda gerçekleştirilecek. Buluşmanın son gününde ise Seferihisar sokaklarında tüm grupların katılımıyla bir şenlik yürüyüşü yapılacak. Yürüyüşün ardından, akşam Sığacık Kalesi’nde Gala Gecesi düzenlenecek ve gruplar. gösterilerini halka ve basına sergileyecekler.
Buluşmaya paralel olarak, 16-19 2012 tarihleri arasında, Çağdaş Drama Derneği liderleri tarafından Seferihisarlı yaklaşık 100 çocukla yaratıcı drama atölyeleri yürütülecek.