Edered buluşması bu yıl Türkiye’de

Anasayfa / Haberler / Edered buluşması bu yıl Türkiye’de

Edered buluşması bu yıl Türkiye’de
Edered buluşması bu yıl Türkiye’de

1982 yılından beri Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirilen ; Drama alanında Avrupalı gençleri ve çocukları buluşturan ve en nitelikli organizasyonlardan biri kabul edilen EDERED (European Drama Encounters / Avrupa Drama Buluşmaları) Türkiye’de İzmir’in Seferihisar ilçesinin ev sahipliğinde gerçekleşiyor.

Çağdaş Drama Derneği ve Seferihisar Belediyesi tarafından yürütülen uluslararası bu organizasyonda temel amaç, drama ve tiyatro yoluyla kültürler arası bir etkileşim oluşturmak. Hemen hemen her yıl belirlenen bir ülkede,  farklı ülkelerden gelen 12–14 yaşındaki çocukların veya 16–18 yaşındaki gençlerin katılımıyla oluşan organizasyona Avrupa’da her ülkeden seçilmiş 10 kişilik gruplar katılıyor.

Bu yıl ki buluşma da 12 Avrupa ülkesinden, 12-14 yaş grubu, 96 çocuk Seferihisar’da bir araya geliyor. 6-20 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek etkinliğe Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, İngiltere, İsviçre, Rusya, Ukrayna ve Türkiye’den toplam 150 kişi katılıyor. Etkinlik, Çağdaş Drama Derneği ve İzmir Seferihisar Belediyesi’nin işbirliği ile Seferihisar’da gerçekleştiriliyor. 14 gün sürecek olan organizasyon süresince yaratıcı drama atölyelerinin yanında geziler, şenlik yürüyüşü, geleneksel oyunlar, çeşitli yarışmalar ve gala gösterisinin yer aldığı etkinlikler de düzenlenecek.

15’incisi düzenlenecek EDERED buluşmasında bu yıl tema “yavaşlık”. Buluşma, temasının “Yavaşlık” olmasından hareketle, dünyanın sayılı “Cittaslow” (yavaş-sakin şehir) kentlerinden biri olan Seferihisar’da gerçekleştiriliyor.  Buluşmaların temel amacı, drama ve tiyatro yoluyla kültürlerarası bir etkileşim oluşturmak.

Çeşitli kültürlerden gelen çocukların ve genç insanların sosyal etkileşimleri için fırsat sağlayan ve eğlenceli bir öğrenme süreci olan buluşma kapsamındaki etkinlikler Seferihisar Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda gerçekleştiriliyor.
 
Buluşmanın son gününde ise Seferihisar sokaklarında tüm grupların katılımıyla bir şenlik yürüyüşü yapılacak. Yürüyüşün ardından, akşam Sığacık Kalesi’nde Gala Gecesi düzenlenecek ve gruplar. gösterilerini halka ve basına sergileyecekler.

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt