Efsane Gemi Seferihisar’da

Anasayfa / Haberler / Efsane Gemi Seferihisar’da

Efsane Gemi Seferihisar’da
Efsane Gemi Seferihisar’da

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace’in Rainbow Warrior isimli gemisi Seferihisar’a geldi. 

Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Güneşe Yelken Aç” sloganıyla güneş enerjisi projeleri için yola çıkan Greenpace ekibine ilçede uyguladıkları yenilenebilir enerji projelerini ve tarım çalışmalarını yerinde gösterdi ve başlattıkları enerji seferberliğiyle ilgili bilgiler verdi.

Dünyaca ünlü gemi Seferihisar’a demirledi. Rainbow Warrior 10-11 Eylül 2016 tarihlerinde Sığacık Körfezi’nde kalacak ve ziyaretçilere açık olacak. Güneşe Yelken Aç sloganıyla güneş enerjisi çalışmalarını destekleyen Greenpeace, 1 Milyon güneş enerjili ev projeleri kapsamında Türkiye’de çeşitli ziyaretler ve çalışmalar yapacak. Türkiye’deki diğer Cittaslow’larla da (Sakin Şehir) buluşacak Greenpeace, Türkiye’nin Sakin Şehir Başkenti Seferihisar’da diğer Cittaslow’lar Şavşat ve Halfeti’li yetkililerle de bir araya geldi.

Ekibi misafir eden Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Turgut Köyü’ndeki lavanta tarlası, Karakılçık Buğdayı’ndan ürettikleri Ata Ekmeği, Belediyeye kurdukları Fotovoltaik Enerji sistemi, yerli tohumu çoğalttıkları Can Yücel Tohum Merkezi’ni gezdirdi.

Rainbow Warrior gemisini de ziyaret eden Başkan Soyer, Greenpace üyeleri ve diğer Sakin şehirlere, başlattıkları enerji seferberliğiyle ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

GREENPEACE GİBİ BİR DÜNYA MARKASININ BİZİMLE BULUŞMASI ÇOK HEYECAN VERİCİ

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Güneşe yelken aç sloganıyla, Greenpeace’in Seferihisar’a gelmesi büyük heyecan ve gurur veriyor, üstelik cesaretimizi artırıyor. Çünkü aynı yolda yürüyoruz. Aynı şekilde güneşi daha çok kullanmak için neler yapabiliriz diye kafa yoruyoruz. Greenpeace gibi bir dünya markasının, büyük bir gücün Seferihisar’la buluşması ve Seferihisar Belediyesi’ne destek vermesi çok değerli. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Bugün kendilerine yaptığım sunumda enerji seferberliğimizi anlattım. Seferihisar’ın kurtuluşunun buradan geçtiğini biliyoruz ve 11 Eylül kurtuluş şenliğimizde bu konuyla ilgili müjdeli haberler paylaşacağız” dedi.

TÜRKİYE ENERJİ KONUSUNDA DÖNÜM NOKTASINDA

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanya Sorumlusu Duygu Kutluay Güneşe Yelken Aç projeleri ve Seferihisar ziyaretleri için şunları söyledi: Greenpeace ekibi olarak Rainbow Warrior’la bir Ege turuna çıktık. Ülkemizin en büyük hazinesi olan güneş enerjisine dikkat çekmek istiyoruz. Ülkemizin güneş potansiyeli çok yüksek, bunun için turizmcilerle buluştuk bugün de Seferihisar Belediyesi’nin öncülüğünde Sakin Şehirlerle buluştuk. Güneş enerjisi kullanarak tüketilen yerde elektriği üretebileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

BELEDİYELER HÜKÜMETLERİN ÖNÜNDE OLABİLİYOR

Seferihisar Belediyesi’nin çalışmalarını önemsediklerine de vurgu yapan Kutluay; “Bu istihdam yaratacak, enerji bağımsızlığına katkıda bulunacak bir iş. Enerji açısından Türkiye dönüm noktasında. Türkiye ya eski kirli teknolojilere yatırım yağmaya devam edecek ya da doğal hazinesinin farkına vararak dünyada lider, öncü olacak. Bu açıdan Seferihisar Belediyesi bizim için önemli. Dünyanın dört bir yanında örneklerini görüyoruz, belediyeler öncü olabiliyor, hükümetlerin önünde olabiliyor. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de bu konuda çok iddialı hedefleri var. Bizde onu destekliyoruz. İnşallah Sakin Şehirleri Güneş Şehirleri olarak da göreceğiz” dedi.