EN ÇEVRECİ BELEDİYE SEFERİHİSAR

Anasayfa / Haberler / EN ÇEVRECİ BELEDİYE SEFERİHİSAR

EN ÇEVRECİ BELEDİYE SEFERİHİSAR
EN ÇEVRECİ BELEDİYE SEFERİHİSAR

İzmir İl Çevre ve Orman Müdürü Doç. Dr. Osman Tatar, İzmir’in en çevreci belediyesinin Seferihisar olduğunu söyledi.
Yeni Asır TV’de canlı yayınlanan Ali Talak’ın hazırlayıp sunduğu Şehir ve İmar programına konuk olan İzmir İl Çevre ve Orman Müdürü Osman Tatar, geçen yıl bakanlık olarak İzmir’de Çevreci Belediye kriterine uygun belediye bulamadıklarını fakat bu yıl Cittaslow çalışmalarıyla Seferihisar’ın bu unvanı hak ettiğini belirtti.
SEFERİHİSAR’I BERGAMA VE BAYINDIR İZLİYOR
İzmir’deki çevre sorunlarıyla ilgili Ali Talak’ın sorularını yanıtlayan Osman Tatar, Seferihisar Belediyesi’nin yanında Bayındır Belediyesi’ni ağaçlandırma konusunda, Bergama Belediyesi’nin de katı ve sıvı atık bertarafı konusunda çevreci belediye olarak gösterdi. İl Çevre ve Orman Müdürü Tatar, Seferihisar’ın Sakin Şehir kapsamında yaptığı çalışmaların önemli olduğunu kaydederek, Başkan Tunç Soyer’in makam aracı olarak bisiklet kullanmasını çevre adına takdirle karşıladıklarını söyledi.
ŞEHİRCİLİK PARK VE BAHÇELERDEN İBARET DEĞİLDİR
İzmir’in her bakımdan planlı bir kent olmadığını belirten İl Çevre ve Orman Müdürü Osman Tatar, “1969 yılından beri İzmir’i biliyorum. İzmir planlı bir kent değil. Büyümesi de bir plan dahilinde olmuyor. Kentin geleceğini plan altına alamıyorsanız size bir çok sorun olarak geri dönüyor” dedi. Tatar, şehirciliğin park ve bahçelerden oluşmadığını dikkat çekerek yerel yönetimlerin çevre, atık ve su konusunda uluslar arası projeler yapmasının gerekliliğine vurgu yaptı.
ÇİĞLİ’DE ARITILAN SU MENEMEN OVASI’NDA KULLANILSIN
Osman Tatar, bir çok gelişmiş ülkede tehlikeli atıkların dahi enerjiye dönüştürüldüğünü, fakat Türkiye ve İzmir’in bu konuda yapması gereken çok iş olduğunu söyledi. Çiğli’de Büyük Kanal projesiyle arıtılan tatlı suyun körfeze bırakıldığını söyleyen Tatar, bu suyun Menemen Ovası’nda kullanılması gerektiğini belirtti. Arıtmadan dolayı oluşan çamurdan enerji üretilebileceğini ifade eden Çevre ve Orman İl Müdürü Tatar, İzmir’in sahillerini bu tür pisliklerle işgal etmeye kimseni hakkı yoktur dedi.