Engelsiz Yaşam Seferberliği

Anasayfa / Haberler / Engelsiz Yaşam Seferberliği

Engelsiz Yaşam Seferberliği
Engelsiz Yaşam Seferberliği

Engellilerin günlük hayatta karşılaştığı fiziksel ve zihinsel bariyerlerin azaltılması ve bu sayede topluma adapte olmalarının kolaylaşması ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi için Engelsiz Yaşam Seferberliği başlatılacak. Seferberlik çerçevesinde Seferihisar’da yaşayan engellilere ve ailelerine sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam, hukuki haklar konusunda danışmanlık yapılması planlandı.

Ayrıca engellilerin ve ailelerinin gündelik yaşamlarını kolaylaştıracak, sosyal yaşama uyumlarını arttıracak ve üretim faaliyetlerine dahil olmalarının önünü açacak çeşitli faaliyetler yapılacak. Bu amaçla gerçekleştirilecek sürekli eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları kapsamında sakatlanmalar, sakat doğum nedenleri, engellilerin yaşadıkları sorunların kaynağının ve çözümlerinin neler olduğu konuları başta olmak üzere; toplumun duyarlılığını ve bilgisini arttırıcı çalışmalar yapılması ise gelecek nesilin ‘engellilik’ konusunda bilinçlendirilmesini sağlayacak.

Engellilerin yasal hakları konusunda bilgilendirme faaliyetlerinin yürütülmesi, engellilerin rehabilitasyonu ve eğitimleri, meslek edinmeleri için eğitim çalışmaları sağlık koşullarının iyileştirilmesi için sağlık hizmet desteği sağlanması, ulaşım olanaklarının iyileştirilmesi, engellinin insan haklarına saygının artırılması ve engellinin insan haklarının korunması ve güçlendirilmesi amacı ile Seferihisar Belediyesi olarak ilçe sınırları içerisinde bulunan engellilerin yaşam kalitelerinin yükseltilmesi hedefleniyor.