ENO BARIŞ FİDANLARI DİKİLDİ

Anasayfa / Haberler / ENO BARIŞ FİDANLARI DİKİLDİ

ENO BARIŞ FİDANLARI DİKİLDİ
ENO BARIŞ FİDANLARI DİKİLDİ

2000 yılından itibaren Finlandiya merkezli olarak faaliyet gösteren, amacı sürdürülebilir ve geliştirilebilir bir çevre bilinci oluşturmak olan ve global bir iletişim ağı olan ENO Uluslararası Çevre Okulu (ENO) Environment Online’ın Türkiye Koordinatörlüğü geçen yıl Ege Orman Vakfı ile işbirliği yaparak “ENO Türkiye Ormanı”nı oluşturmak üzere ağaçlandırma kampanyası başlatmıştı. Yıl sonuna kadar 10 bin fidanın hedeflendiği kampanya kapsamında ENO’nun Türkiye temsilcisi okulların katkıları ile fidan bağışları 7 bin 644 fidana ulaştı.

 

21 Eylül günü Uluslar arası Çevre Okulu(ENO)nun açılışı olmasından dolayı ENO topluluğunun üyesi olan 150 ülkeden 5000’in üzerinde okul UTC (Eşgüdümlü Evrensel  Zaman)-Coordinated Universal Time’a göre saat 12.00’de tüm dünyada aynı anda fidan diktiler. ENO Türkiye Ormanı’nın oluşturulduğu Seferihisar-Doğanbey ağaçlandırma sahasında ENO üyesi olan Misak-ı Milli İlköğretim Okulu, İzmir Özel Türk Koleji ve Cem Bakioğlu Anadolu Lisesi öğrencileride saat 12.00’de fidan diktiler. 21 Eylülün aynı zamanda Dünya Barış Günü olmasından dolayı  öğrenciler diktikleri fidanları barış fidanları olarak adlandırdılar.

 

Seferihisar-Doğanbey’de düzenlenen fidan dikim töreninden önce Seferihisar Belediyesi’nin katkıları ve ENO üyesi Misak-ı Milli İlköğretim Okulu, İzmir Özel Türk Koleji ve Cem Bakioğlu Anadolu Lisesi öğrencilerinin katılımı ile Doğanbey köy meydanında bir tören düzenlendi.

 

Törende konuşan ENO Türkiye Koordinatörü Ülkü Gürsoy, ENO programı kapsamında yapılan çalışmaların temelinin uluslararası işbirliği ve paylaşım esasına dayanmakta olduğunu ve programa dünyanın 150 ülkesinden 5 binin üzerinde okulun düzenli olarak katıldığını söyledi.

 

Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gençol, “ülkemizi temsilen burada bulunan okullarımızın ENO tarafından organize edilen Küresel Ağaç Dikimini gerçekleştirmesi Ege Orman Vakfı olarak bizleri son derece mutlu ediyor. “ dedi.

 

Gençol, ENO Ormanı için 2 bin 50 fidan bağışında bulunan Misak-ı Milli İlköğretim Okulu yönetici, öğretmen ve öğrencilerine teşekkür ederek okul müdürü Hayrettin Özer’e plaket takdim etti.

 

Okul Müdürü Özer, ENO Ormanı için bağışlarının devam edeceğini belirtti.

 

Öğrencilerin gösterilerinin ardından ağaçlandırma alanında barış fidanları hep beraber dikilerek can suları verildi.