ENO TÜRKİYE ORMANI İÇİN ELELE

Anasayfa / Haberler / ENO TÜRKİYE ORMANI İÇİN ELELE

ENO TÜRKİYE ORMANI İÇİN ELELE
ENO TÜRKİYE ORMANI İÇİN ELELE

2000 yılından itibaren Finlandiya merkezli olarak faaliyet gösteren, amacı sürdürülebilir ve geliştirilebilir bir çevre bilinci oluşturmak olan ve global bir iletişim ağı olan ENO Uluslararası Çevre Okulu (ENO) Environment Online’ın Türkiye Koordinatörü olan Özel Çamlaraltı Koleji, Ege Orman Vakfı ve Seferihisar Belediyesi’yle işbirliği yaparak  “Dünya Nefes Alacak” sloganıyla Seferihisar-Doğanbey’de geçtiğimiz yaz yanan ağaçlandırma alanında sembolik fidan dikim töreni düzenlendi.

Fidan dikim töreninden önce Doğanbey Köy Meydanı’nda Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ENO Kurucusu Mika Vanhanen, ENO Türkiye Koordinatörü Ülkü Gürsoy, Çamlaraltı Koleji Kurucu Temsilcisi Melekşen Dirikal, Yönetim Kurulu Başkanı Engin Dirikal, Genel Müdür Gülçağ Gençer, Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gençol, Çamlaraltı Koleji yöneticileri, İzmir ve çevresinden okulların öğrenci ve öğretmenlerinin katılımı ile şenlik havasında bir etkinlik düzenlendi.

Açılış konuşmaları ile başlayan etkinlikte Çamlaraltı Koleji Genel Müdürü Gülçağ Gençer; “Bu dünya hepimizin elbirliği içinde sahip çıkmak için çalışmalıyız. Biz bu bilinçle bugün burada toplandık.” dedi.
Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gençol, kurucu Mika Vanhanen’in 2000 yılında ENO’yu kurmakla ne kadar isabetli davrandığını belirtti.

 

ENO Kurucusu Mika Vanhanen, İzmir’de olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyerek “yaptıklarınız bana gurur verdi.”dedi.
ENO Türkiye Koordinatörü Ülkü Gürsoy yaptığı konuşmada ENO programı hakkında bilgi verdi. Gürsoy; ENO programı kapsamında yapılan çalışmaların temelinin uluslararası işbirliği ve paylaşım esasına dayanmakta olduğunu ve programa dünyanın 130 ülkesinden binlerce okulun düzenli olarak katıldığını söyledi. Gürsoy, Seferihisar’da yapılan fidan dikiminden 130 ülkenin haberdar olmasından dolayı ayrıca çok mutlu olduğunu belirtti.

 

 

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer konuşmasında, sivil toplum kuruluşlarına gönüllülüğün dünyada bir medeniyet ölçüsü olduğuna, gelişmiş ülkelerde bireylerin dört-beş sivil toplum örgütünde gönüllü olarak çalıştığına dikkat çekti. Soyer, “Türkiye’nin ilk sakin şehri olarak bu onuru bize yaşattığınız için teşekkür ederim. “dedi.
Son olarak konuşan Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden’de geçen yıl yangında çok üzüldüklerini ancak yangından bugüne gelinen aşamalara baktıklarında yapılan çalışmaların kendilerini sevindirdiğini ifade etti.

 

 

Konuşmaların ardından ENO Ormanı için katkıda bulunan okullara plaket ve sertifikaları takdim edildi.
Okulların koro ve halk oyunları gösterilerini konuklar keyifle izlediler. Köy meydanında kurulan yöresel pazarda ürünler tanıtıldı, keşkek, gözleme, ayran ve lokma ikram edildi. Köy Meydanındaki etkinliğin ardından geçtiğimiz yaz yanan Doğanbey ağaçlandırma bölgesinde ENO Türkiye Ormanı’nda Sembolik Fidan Dikim Töreni gerçekleştirildi.