Farklı kültürlerin barış geceleri Ahıskalılar’la devam etti

Anasayfa / Haberler / Farklı kültürlerin barış geceleri Ahıskalılar’la devam etti

Farklı kültürlerin barış geceleri Ahıskalılar’la devam etti

Seferihisar Belediyesi ve hemşehri dernekleri ortaklığıyla düzenlenen Seferihisar Kültürler Buluşması Ahıska Türkleri gecesiyle devam etti. Barış mesajlarının verildiği geceye CHP İzmir Milletvekili Alaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer katıldı.

Bu yıl dördüncü kez düzenlenen Seferihisar Kültürler Buluşması ikinci gecesi Ahıska Türkleri’nin ev sahipliğini yaptığı geceyle sürdü. Etkinlik öncesi Ahıska Türkleri Derneği misafirlere yöresel yemekleri Ahıska Mantısı, Pilav ve Kete ikram etti.

Programa Azeri Türküleriyle Erdal Baydar, pop müzik sanatçısı Semma, THM Sanatçısı Sakine Fidan, Pop Müzik Sanatçısı Tayfun Uzun, Türk Halk Müziği sanatçıları Şevket Pehlivan, Ömer Bayraktar ve Fatma Semiz şarkılarıyla renk kattı. Kafkas Halk Oyunları ekibi gösterileriyle gecenin en çok alkış alan ekibi oldu.

SOYER: EN ÇOK İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ ŞEY BARIŞ

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de barış mesajları verdiği konuşmasında, “Anadolu’daki hiçbir kültür diğerinden üstün değildir. Şu sıralarda Türkiye'de en çok ihtiyaç duyduğumuz şey barıştır. Biz biliyoruz ki bu topraklarda barış, imzalanan belgelerle, paketlerle gelmeyecek. Barış, köklerimizden gelen bir arada yaşama kültürümüze, geleneklerimize sahip çıkmamızla ve barış için emeklerimizi birleştirmemizle mümkün olacaktır. Farklılıklarımız ayrılık değil, zenginleşme nedenimizdir. Biz bunu Seferihisar’da başarıyoruz ve tüm ulusa,i dünyaya örnek olmasını diliyoruz” dedi. Başkan Soyer, organizasyonun gerçekleşmesindeki katkıları nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür etti.

KOCAOĞLU: 76 MİLYON BU COĞRAFYADA DOSTÇA YAŞAYACAĞIZ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu; “Anadolu insanlık tarihi boyunca kültürlere ev sahipliği, kültürlerin gelişmesine, yaşamaları yataklık etmiş bir coğrafya. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu coğrafyada, bizde üç tarafı denizlerle çevrili, bir tarafında güneş doğarken diğer tarafında kar yağan bu muhteşem Anadolu coğrafyasında barış içerisinde yaşamak ve tüm bu coğrafyaya dostluğu, kardeşliği sunmak üzere çaba gösteriyoruz. Ama maalesef ki bu kadar doğalgazın bu kadar petrolün olduğu yerde herkes bir taraftan elini bu coğrafyaya sokuyor. O zaman ne yapmamız gerekiyor? Devletlerin dostu yoktur. Devletler birbirlerine çıkarları olduğu sürece dostturlar. Türkiye Cumhuriyeti devletinin gerçek barışı yakalaması için elimizde tek bir güç var. O da 76 Milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Bizim gidecek hiçbir yerimiz yok. Nereden gelmiş olursak olalım hep birlikte bu coğrafyada dostça yaşayacağız” dedi. Seferihisar Kültürler Buluşması’nın önemini de vurgulayan Aziz Kocaoğlu; “Burada Seferihisar Belediye Başkanımızın düzenlediği, hemşehriler buluşmasında ben kendi kültürümüzü yaşayacağız, hem gelecek kuşaklara öğreteceğiz hem diğer kültürlerden gelen arkadaşlarımızın zenginleşmesini sağlayıp, barışı isteyeceğiz. Hep birlikte barışa, kardeşliğe, ülkenin kalkınması için emek vereceğiz” dedi.

YÜKSEL: SAVAŞA GİTMİYORSAK TEK BİR NEDENİ VAR

Programda konuşan CHP İzmir Milletvekili Alaaddin Yüksel; “Ortadoğu coğrafyası özellikle Müslümanların yaşadığı coğrafya alev alev yanarken, biz barış içerisinde yaşamayı başarmış bir toplumuz. Bunun da bunca savaş çığırtkanlığı yapılırken Türkiye o cehenneme gitmiyorsa bir tek nedeni var, o da Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Laik, Demokratik Türkiye Cumhuriyetidir. Elli sekiz Müslüman ülkeden farkımız bizim budur. Öyle güçlü kurmuş ki Atamız bu sistemi bizi o cehennemin içerisine çekemiyor. Biz Türkiye’de içeriden ve dışarıdan sürekli bataklığın içerisine çekilmeye çalışırken, savaş dili, nefret dili konuşulurken, insanlar ayrımlaştırılırken buradan Seferihisar’dan bu nefrete karşı bir arada yaşama mesajları veriliyor. Bu birlikteliği kutluyorum” dedi.

Seferihisar Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Cahit Sıcakyüz’ün de teşekkür konuşması yaptığı gecede, Ahıskalılar Derneği Adına Başkan Sıcakyüz, geceye CHP İzmir Milletvekili Alaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’e plaket vererek teşekkür etti.

Seferihisar Kültürler Buluşması 23 Eylül Pazartesi akşamı Afyonkarahisarlılar gecesiyle devam edecek. Etkinlikte sırasıyla Karadenizliler, Doğu ve Güneydoğu Anadolular ve Yozgatlılar her bir geceye ev sahipliği yapacak.

 

{gallery}1112{/gallery}