FARKLI KÜLTÜRLER SEFERİHİSAR’DA KAYNAŞACAK

Anasayfa / Haberler / FARKLI KÜLTÜRLER SEFERİHİSAR’DA KAYNAŞACAK

FARKLI KÜLTÜRLER SEFERİHİSAR’DA KAYNAŞACAK
FARKLI KÜLTÜRLER SEFERİHİSAR’DA KAYNAŞACAK

 Seferihisar Belediyesi tarafından ilk kez düzenlenecek “Seferihisarlılar Fuarı” Türkiye’nin farklı kültürlerini bir araya getirecek.

Seferihisar’ı oluşturan farklı kültürlere sahip insanların birbirlerini tanımaları ve kaynaşmalarının amaçlandığı fuar organizasyonunda Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelerek ilçeye yerleşmiş derneklerin mensupları bir araya gelecek.  Organizasyonun amacı farklılıklardan yola çıkarak benzerlikleri bulmak ve bir arada yaşamanın zenginliğini keşfetmek olarak açıklandı.

Fuar süresince Karadenizliler, Yozgatlılar, Tokatlılar, Afyonlular, Ahıska Türkleri, Doğu ve Güneydoğu İlleri birer gece düzenleyerek, yöresel tatlarını, sanatçılarını ve adetlerini sergileyecek. Ayrıca kurulan stantlarda her bölge 6 gün boyunca fuar alanını ziyaret edenlere kendi özelliklerini anlatacak. Fuarın son gününde ise “Seferihisarlılar Gecesi” düzenlenecek. Organizasyon boyunca Afyonlular Karadenizliler’le birlikte horon tepecek, Ahıska Türkleri’nin mantısını Tokatlılar, Yozgatlılar ilk kez yiyecek. Doğu ve Güneydoğu’nun tatları hayatlarında hiç Doğu illerine gitmeyenlerde, eşsiz bir damak zevki bırakacak.  En son gün ise hep birlikte Seferihisar’da yaşamamın keyfi çıkarılacak.

 

 

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer Seferihisar’da Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelmiş çok sayıda vatandaş bulunduğunu belirterek şöyle dedi:

“Farklı yörelerin insanları kendi içlerinde ve birbirlerine kenetlenerek yaşıyorlar.  Farklı kültür ve geleneklerinin aslında bizim zenginliğimiz olduğunu anlatabilmek için her birinin kendini en iyi şekilde ifade edeceği bir zemin yaratacağız.  Böylece hem yabancılaşmayı ve toplumların birbirini dışlamasını engelleyeceğiz, hem de entegrasyonu güçlendirip toplumsal barışa katkıda bulunmuş olacağız. Herkesi Seferihisarlılar Fuarı’na bekliyoruz.”

Fuarın açılışı 23 Ekim Cumartesi günü saat 18.00’de yapılacak. Saat 21.00’de ise Karadenizliler Gecesi düzenlenecek. 24 Ekim’de Yozgatlılar Gecesi,25 Ekim’de Tokatlılar Gecesi, 26 Ekim’de Afyonlular ve Ahıska Türkleri Gecesi düzenlenecek. 26 Ekim gecesi Afyonkarahisar, 27 Ekim’de Doğu ve Güneydoğu İlleri, 28 Ekim Perşembe günü akşamı ise Seferihisarlılar Gecesi düzenlenecek.