Gelecek nesillere büyük miras

Anasayfa / Haberler / Gelecek nesillere büyük miras

Gelecek nesillere büyük miras

Seferihisar Belediyesi tarafından restore edilen tarihi bina 1 Ekim 2013 günü düzenlenen törenle ziyarete açıldı. Binanın giriş katı kent belleği ve müze, üst katı misafirhane, bahçesi ve terasları ise Seferihisarlı kadınlar tarafından yapılacak yöresel lezzetlerin satıldığı restoran olarak kullanılacak.

Seferihisar Belediyesi ilçenin kent kimliğini oluşturan değerleri gelecek nesillere taşıyacak Kent Belleği ve Anı Evi Projesi’ni hayata geçirdi. İlçe girişi Şehitler Çeşmesi yanında bulunan 1929’da inşa edilen Güler Ailesi’ne ait evde gerçekleşen projenin açılışı yoğun bir katılımla gerçekleşti. Açılışa İlçe Kaymakamı Resul Çelik, Belediye Bakanı Tunç Soyer, İlçe Emniyet Müdürü Ali Akkaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Faik Birlik, Belediye Meclis Üyeleri, Daire Amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Binada Seferihisar’ın geçmişinden eşya, fotoğraf ve belgelerden oluşan bilgiler arşivlenip sergilenecek. Üst kattaki misafirhanede belediyenin misafirleri konaklayacak ve dışarıdan kullanıma açık olacak. Restoranda ise yine Seferihisar’lı kadınların ürettikleri el emeği böreklerin, tatlıların, pastaların satışı gerçekleştirilecek.

Açılışta yapılan çalışmalarla ilgili ve bundan sonra binanın kullanımı ile bilgiler veren Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, geçmiş zenginliklerimize sahip çıkmayı, onları yaşatmayı ve gelecek kuşaklara aktarmayı borç olarak düşünüyoruz dedi. Başkan Soyer; “Kent belleği ve anı evi Seferihisar'ın sembol binası olan bu binada gerçekleşiyor. Gerçekten Seferihisar için çok özel bir binaydı ve yıkılmaya yüz tutmuştu. Mal sahipleri gerçekten sabır gösterdiler ve anıtlar kurulundan izin sürecinde çok emek harcadılar. Ve nihayet belediye bu muhteşem değere sahip yapıyı devraldı. Üst katını misafirhane olarak kullanacağız. Seferihisar'ın yüz yıl öncesini yaşatacağımız bir alan yarattık. Anı evinde Seferihisar tarihiyle ilgili bilgi ve belgeleri sergileyeceğiz. Ayrıca binada Seferihisar halkına ve dışarıdan gelen konuklarımıza hizmet verecek bir kafeteryamız olacak. Bu kafeteryada özellikle kadınlarımızı yine değerlendirmek istiyoruz. Onların pazarlarımızda ürettikleri el emeği böreklerini, tatlılarını, pastalarını misafirlerle buluşturacağız” dedi.

Başkan Soyer Seferihisarlılara çağrıda bulunarak ellerinde Seferihisar’ın tarihiyle ilgili sergilenebilecek ve varsa anı eviyle paylaşmalarını rica etti.

TARİHİ BİNANIN GEÇMİŞİ

1929 yılında Hamza efendi (Öğretmen) tarafından yapılmış olup, ev olarak kullanılmıştır. Daha sonra bina iki kısma ayrılmış, binanın bir kısmı tekel (inhisar) olarak kullanılmıştır. Hamza Efendi ölünce Zenşiye Hanım Fırıncı Mehmet Efendi ile evlenmiş, Mehmet Efendi- Zenşiye Hanım ve beş çocukları bu binada yaşamıştır.

Bina 14 Mart 1886 yılında T.C. Kültür Bakanlığı tarafından korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescillenmiştir. Binanın mülkiyeti Orhan Güler’e aittir.

 

{gallery}1118{/gallery}