• Gelecek Yenilenebilir Enerjide
  • Gelecek Yenilenebilir Enerjide
  • Gelecek Yenilenebilir Enerjide
Gelecek Yenilenebilir Enerjide

Seferihisar Belediyesi tarafından “Enerjide Çözüm İçin Yenilenebilir Enerji Konferansı” düzenlendi.

17 Mayıs Salı günü Çağan Irmak Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe konuşmacı olarak Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği Başkanı Prof.Dr. Tanay Sıdkı Uyar katıldı.

Etkinlikten önce konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının öneminin farkında olduklarını ve dünyada konuyla ilgili atılan adımları yakından izlediklerini belirterek şunları söyledi: “Yenilenebilir enerjiyle ilgili dünyanın gündeminde çok önemli bir ajanda var. Habitat III ekimde toplanacak gündeminde iklim değişikliği var. Paris İklim zirvesi 195 ülkenin imza attığı 100 milyar dolarlık bir bütçenin ayrıldığı büyük bir zirve. 2015 Birleşmiş Milletler, Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerinin ortaya konduğu bir yıl oldu. Aslında tüm bunlara baktığımız zaman, insanlık çalan alarm sesini duymaya başladı. Dünya tükenen kaynaklar için çareler arıyor. Çözüm yenilenebilir enerjide. Biz Türkiye’de başka gündemlerle uğraşırken dünya küresel ısınmayla mücadele ediyor. Bizde yerelde kendi çözümlerimizi üretmek istiyoruz. Bugün bizi bu noktada bilgilendirecek çok değerli hocamıza hoş geldiniz demek istiyorum. Ondan alacağımız bilgiler ve çözüm önerileri bize yol gösterecek” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Prof.Dr Tanay Sıdkı Uyar, dünyadan örneklerle birlikte petrol, maden ve günümüzde rüzgar enerjisine geçişle ilgili örnekler verdi. Rüzgar enerjisinden faydalanma, yapılan bilimsel çalışmalar ve sonuçlarıyla birlikte paylaşan Uyar, Türkiye’de neler yapılması gerektiğiyle ilgili de bilgiler verdi.

Konferansın sonunda izleyicilerle soru-cevap bölümü gerçekleştirildi. Programın sonunda Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Prof.Dr. Tanay Sıdkı Uyar’a çiçek ve plaket vererek teşekkür etti