GençBank Projesi Başarıyla Sürüyor

Anasayfa / Haberler / GençBank Projesi Başarıyla Sürüyor

GençBank Projesi Başarıyla Sürüyor
GençBank Projesi Başarıyla Sürüyor

Gençlerin toplumsal hayata aktif katılımını artırarak, kendi yerellerindeki yaşam kalitesini yükseltmelerine destek olmak amacıyla dünyanın birçok ülkesinde uygulanmaya devam eden GençBank projesi, “Seferihisar Belediyesi” ve “Toplum Gönüllüleri Vakfı” ortaklığıyla Seferihisar’da da uygulanmaya devam ediyor.

İlk olarak 1999 yılında Kuzey İrlanda’da uygulanmaya başlayan ardından İngiltere, Almanya, İrlanda, Ermenistan, Hindistan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan ve Güney Afrika’da halen devam eden GençBank projesi 2013 yılından itibaren Seferihisar’da başarıyla uygulanıyor.  GençBank gençlerin güçlendirilmesini, yerel hayata katılımlarının arttırılmasını, kişisel gelişimlerini desteklemeyi ve yaşadıkları yerlerde pozitif katkılar sağlamalarını hedefliyor.

2018 yılı döneminde program çerçevesinde Seferihisar’da yaşayan  15-25 yaş arası  gençler, yerellerinde gördükleri sorunlara veya ihtiyaçlara yönelik fikirler üreterek  ve bu fikirleri akranlarının desteği ile 5 sosyal sorumluluk projesini  hayata geçirdi. GençBank Seferihisar ekibi;  Necat Hepkon Anadolu Lisesinde  yaklaşık 80’e yakın gencin faydalandığı ‘Sosyal Medya Araçları ve Kullanımı Eğitimi’nin ardından, okuldan öğrencilerin katılımıyla Sığacık Huzurevi ziyareti gerçekleştirdi. Huzurevi sakinlerine çiçek takdim eden gençler, onlarla yakından ilgilenip sohbet edip, okulun müzik grubu ile keyifli anlar yaşadı. Seferihisar Çocuk Belediyesi’nde gerçekleşen etkinlikler kapsamında yüzlerce çocuğun katılma imkanı bulduğu el baskı, ip baskı ve bileklik atölyeleri gerçekleştiren gençler,  yenilenen Çocuk Belediyesi’nin duvarına görsel sanat olan grafiti çalışmasının yapılmasını da destekledi. Gençler gerçekleştirdikleri son sosyal sorumluluk projesinde bağış olarak topladıkları mamaları Prof. Dr. İsmet Sungurbey Seferihisar Sokak Hayvanları Yuvası’nı ziyaret ederek  teslim etti.

Program kapsamında Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’i de ziyaret eden gençler, Başkan Soyer’le yaptıkları çalışmaları paylaştı.