GençBank Projesi Seferihisar’da

Anasayfa / Haberler / GençBank Projesi Seferihisar’da

GençBank Projesi Seferihisar’da
GençBank Projesi Seferihisar’da

Seferihisar’da yeni bir gençlik projesi başlıyor.Gençlerin toplumsal hayata aktif katılımını artırarak kendi yerellerindeki yaşam kalitesini yükseltmelerine destek olmak amacıyla dünyanın bir çok ülkesinde uygulanmaya devam eden GençBank projesi Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Seferihisar Belediyesi ortaklığıyla Seferihisar’da uygulanmaya başlıyor.

İlk olarak 1999 yılında Kuzey İrlanda’da uygulanmaya başlayan ardından İngiltere, Almanya, İrlanda, Ermenistan, Hindistan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan ve Güney Afrika’da halen devam eden GençBank projesi Seferihisar’da başlıyor.
Projede yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve gençlik merkezleri ile ortak çalışılıyor. Bu çerçevede bir gençlik grubu, gönüllü olarak bir mahalle/ilçe veya şehirdeki gençlerin ihtiyaçlarına yönelik bir hibe programı tasarlıyor. Hibe programıyla ilgili duyurular yapıldıktan sonra basit bir başvuru süreci üzerinden gençlerin oluşturduğu gruplar veya STK'ların proje fikirleri finansal, içerik ve uygulama açılarından desteklenmeye başlıyor. Böylece hem gençlerin ilgili yereldeki toplumsal katılımlarını arttırmaya yönelik bir destek sağlanmış oluyor, hem de bu çalışmalarla yaşadıkları topluma olumlu katkılar yapmaları için bir imkan yaratılıyor. GençBank Projesi Sabancı Vakfı  Hibe Programları Kapsamında ve  Mott Foundation tarafından destekleniyor ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG)'un Projeler Departmanı altında yürütülüyor.
SEFERİHİSAR AYAĞI BAŞLADI
22 Ocak’ta Seferihisar Belediyesi tarafından Yeni Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, GençBank ekibi ve Seferihisar’lı gençler biraraya geldiler. Projenin detayları, gençlerin sorumlulukları ve yeni proje fikirleri hakkında yapılan konuşmalar sonucunda GençBank Seferihisar proje ekibi kuruldu ve çalışmalarına başladı.  
2013 yılı sonuna kadar Seferihisar’lı gençlerin sosyal sorumluluk ve gençlik projeleri desteklenecek.