GENÇLERİMİZ DANİMARKA’DA

Anasayfa / Haberler / GENÇLERİMİZ DANİMARKA’DA

GENÇLERİMİZ DANİMARKA’DA
GENÇLERİMİZ DANİMARKA’DA

Cittaslow ağı üyesi Danimarka’nın Svendborg şehrinde düzenlenen Zamana Yolculuk isimli gençlik programına 11 Seferihisarlı genç katıldı. Kültürlerarası gece etkinliğinde Türkiye’nin tanıtımı Seferihisarlı gençler tarafından yapıldı.  İlk kez Avrupa deneyimi yaşayan gençler Avrupa’nın farklı ülkelerden gelen katılımcılarla yaşam boyu dostluk kurdular.

“Gençler için Svendborg Okulu ve Kulübü” tarafından, Avrupa Komisyonu Gençlik Programı kapsamında 30 Temmuz – 7 Ağustos 2010 tarihleri arasında bir Cittaslow ağı üyesi olan Danimarka’nın Svendborg şehrinde “Zamana Yolculuk” isimli gençlik değişim programı düzenlendi.  Gençlerin Avrupa hakkındaki vizyonlarını paylaşmalarını, aktif vatandaşlık ve katılımcılık duygularını pekiştirmelerini ve kültürlerarası değişimi yaşamaları amacı ile düzenlenen gençlik değişimine Danimarka, Çek Cumhuriyeti, İspanya ve Romanya’dan toplam 60 genç katıldı.

Türkiye’den Seferihisar Belediyesi’nin ortak olduğu projeye,  15-18 yaşları arasında 11 genç ve Seferihisar Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü personeli Başak Tüzün katıldı. Projeye katılan gençlerin yeme-içme, konaklama, vize masraflarının tamamı ve yol ücretlerinin %70’i Avrupa Komisyonu Gençlik Programı tarafından finanse edildi.

Programda Svendborg şehrinin farklı tarihi yerlerine ve Strynø adasına kültürel geziler düzenlendi. Resim, tiyatro, yemek yapma ve Avrupa moda şovu düzenleme aktiviteleri ve farklı atölye çalışmaları aracılığı ile gençler kendi ülkelerinin ve Avrupa’nın tarihi ve geleceği konularında düşüncelerini paylaşma fırsatı yakaladı, birbirlerinin ülkeleri, tarihleri ve kültürleri hakkında bilgilerini arttırdılar.

Program kapsamında düzenlenen kültürlerarası gecede Seferihisar’dan katılım sağlayan gençler Seferihisar’a ve Türkiye’ye özgü yerel tatları sergiledi, harmandalı dansı ve kına gecesi gösterisi yaparak, Türkiye’yi ve Seferihisar’ı tanıttılar. Türk standında sunulan nohutlu mantı, mandalina ve enginar reçeli ve Seferihisarlı gençler tarafından yapılan kısıra yabancılar büyük ilgi gösterdi. Gençler Avrupa’nın tarihi isimli aktivitede Seferihisar’da çalışmasını yaptıkları Atatürk ilke ve inkılâplarını anlatan bir tiyatro gösterisi sergilediler. Avrupa dilleri aktivitesinde diğer katılımcılara Türkçe öğrettiler.

Gençlerle birlikte Danimarka’da bulunan Seferihisar Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü personeli Başak Tüzün Gençlik değişim programına katılım sonucu olarak; “Seferihisarlı gençler ilk Avrupa deneyimini yaşama fırsatına sahip olmuşlar ve Avrupa’nın farklı ülkelerden gelen katılımcılarla yaşam boyu dostluk kurmuşlardır. Bu program, gençlerin gelecek için vizyonlarının oluşmasına ve bu gelecekte kendi rollerinin şekillenmesine katkıda bulunmasına katkı sağladı” dedi.