Gözlem Gazetesinden Başkan Soyer’e ödül

Anasayfa / Haberler / Gözlem Gazetesinden Başkan Soyer’e ödül

Gözlem Gazetesinden Başkan Soyer’e ödül
Gözlem Gazetesinden Başkan Soyer’e ödül

20 başarılı yılın ardından ‘gözlemlediklerini’ vitrine taşımaya hazırlanan GÖZLEM’in Büyük Jürisi, 2011 yılı için   ‘Yükselen Portreler’ olarak Binali Yıldırım, Hakan Acıtaş, Tunç Soyer, Ali Sabancı, Burhanettin Kaya ve Gülsüm Azeri’yi seçti.

Ekonomi ve Politikaya Yön Verenlerin Gazetesi GÖZLEM, kendi alanlarındaki ustaların buluştuğu yayın kurulunun önerisi ve usta kalemlerden oluşan yazar kadrosunun da desteği ile  önümüzdeki yıllarda geleneksel hâle gelecek bir ödül ihdas edilmesine karar verdi. 2011 yılından başlayarak, her yılın ‘Ocak’ ayında “Ekonomi ve Politikada Yükselen Portreler” ödüllerinin  ilkini alacaklar, ulaştırma ekonomisinden, marka yönetimine, çağdaş yerel yönetim politikalarından, işletme ekonomisine kadar uzanan geniş bir yelpaze içinde 6 kategoride seçildi.   

Kim, hangi ödülü, niçin aldı?

Çağdaş Yerel Yönetim Politikaları Alanında: Tunç Soyer (Sakin Şehir)

1959 yılında Ankara’da doğdu. Bornova Anadolu Lisesi’ni ve  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni iyi dereceyle bitirdi. İsviçre Webster Kolej’de “Uluslararası İlişkiler” alanında yüksek lisans yaptı. Üniversite yıllarında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oyuncu ve rejisör asistanı, Türk Haberler Ajansı’nda da muhabir olarak çalıştı. Eğitimini tamamladıktan sonra, 5 yıl boyunca turizm sektöründe görev yaptı. Aralarında Özdere Sultan Otel ve Gümüldür Denizatı Otel’in bulunduğu 7 tesisin genel müdürlüğünü yürütürken, kurduğu aile şirketiyle bir turizm yatırımı yapmaya karar verdi. 1991 yılında Sığacık’ta Teos (Fransız)Tatil Köyü’nü işletmeye açtı ve 9 yıl boyunca yönetti. 2000 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Avrupa Birliği Yüksek Lisans Programı’na katıldı ve AB Eğitim programlarından “COMENIUS” üzerine bir tez yazdı. Avrupa Birliği’nden İzmir’e temin edilebilecek mali kaynaklar konusunda hazırladığı raporu, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı, rahmetli Ahmet Piriştina’ya sundu. Başkanın teklifi üzerine, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı olarak çalışmaya başladı. Ardından Büyükşehir Belediye Başkanı olan Aziz Kocaoğlu’na da danışmanlık yaptı. İzmir Ticaret Odası’nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı. 2006’da Bakanlar Kurulu tarafından kurulan EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği’ne atandı. 20 milyon Avroluk bir bütçenin kullanıldığı 3 yıllık adaylık sürecinde, uluslararası kuruluşların yanı sıra devlet kurumları ve bakanlıklarla olan ilişkilerini geliştirdi. CHP’den Seferihisar belediye Başkanı seçilen, evli ve iki kız çocuk babası Tunç Soyer çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor. Soyer’in girişimiyle Seferihisar, Türkiye’nin ilk sakin şehiri unvanını aldı.

 

Bayındırlık, Ulaştırma Ekonomisi Alanında: Binali Yıldırım (35 proje)

İşletme Ekonomisi Alanında: Gülsüm Azeri (Şişecam-Paşabahçe)

AVM Yatırımları Alanında: Hakan Acıtaş (Lovelet AVM modeli)

Marka Yönetimi Alanında: Ali Sabancı (Pegasus)

Turizm- Otelcilik ve Rekreasyon Alanında: Burhanettin Kaya (Kaya Otelleri)

Seçici kurul kimlerden oluştu?

Ali Muzaffer Tunçağ

Aykut Güsar

Dr. Ali Nail Kubalı

Güman Kızıltan

İ. Şevki Figen

Mustafa Günenç

Nihat Demirkol

Orhan Ayber

Öcal Uluç