Gündemimizdeki Projeler

Anasayfa / Haberler / Gündemimizdeki Projeler

Gündemimizdeki Projeler

Tepecik Mahallesi 407 Ada 72 Parsel Üzerine Hayvan Barınağı Yapılması İşi
İhale 25.12.2013 Çarşamba günü gerçekleştirilmiştir. Barınağın yapımı işine Ocak 2014 itibariyle başlanacak olup; İşin bitiş ve barınağın ihale dokümanına uygun olarak muhtemel teslim tarihi Eylül 2014 olarak öngörülmektedir.

Ürkmez Meydan Düzenlemesi
Bengiler Mahallesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde yapılacak olan Meydan Düzenlemesi 11 Aralık 2013 itibariyle başlamıştır. Etap etap yapılacak olan düzenlemede;
1.    İdari Bina, Kafeterya ve WC ler yapılacak;
2.    Park Yapımı tamamlanacak
3.    Yol tanzim çalışması yapılacak
İşlerin tamamlanma süreleri olarak ta Şubat 2014 sonu öngürülmektedir.

Atatürk Caddesi ve Sığacık Atatürk Meydan Parkı Güneş Enerjili Direklere Çiçekli Saksı Uygulaması
İlçemiz Atatürk Caddesi üzerinde 2011 yılında kurulumları tamamlanan Güneş Enerjili Direklere 50 adet ve Sığacık Mahallesi Atatürk Meydan Parkına 50 adet olmak üzere toplamda 100 adet güneş enerjili elektrik direğine çiçekli saksıların montajları Aralık ayı içinde tamamlanmıştır. Sırada Ürkmez ve Doğanbey bölgelerimiz var. Bu bölgelerimiz de bulunan 100 adet elektrik direğine çiçekli saksı uygulamasının yapımlarına başlanacak ve Ocak 2014 te uygulamalar tamamlanacaktır.

Sığacık Kale Maketi Yapımı
Maket Sığacık Kaleiçinde bulunan 284 evi betimlemektedir. Maketin yapımı Ağustos 2013 te başlamış olup; tamamlanma süresi olarak 20 Mart 2014 öngörülmektedir.

Seferihisar Meydan Düzenleme Yapılması
Yapımı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan “SEFERİHİSAR KÜLTÜR MERKEZİ VE ÇEVRE DÜZENLEME PROJESİ” kapsamında;
a)    Mülkiyeti İzmir Büyükşehir Belediyesine ait İzmir ili, Seferihisar ilçesi,Hıdırlık Mahallesi, 199 ada, 15 parselde imar planları kararları doğrultusunda Kültür Merkezi Binası ve Atölye Binası (2 adet) inşa edilecektir.
b)    Mülkiyeti Seferihisar Belediyesine ait 197 ada, 1 parselde imar planı kararları doğrultusunda park alanı  yapılacaktır.
c)    Bu alanda bulunan kamuya terkli alanlar imar planı kararları doğrultusunda meydan, yol ve tretuvar olarak projelendirilmiş olup yapımı gerçekleştirilecektir.
“SEFERİHİSAR KÜLTÜR MERKEZİ ve ÇEVRE DÜZENLEME PROJESİ”ile ilgili mimari uygulama projeleri İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirilmiştir. Mimari proje kapsamındaki tüm mühendislik uygulama projeleri Seferihisar Belediyesi’nce gerçekleştirilmiştir. Yapı ruhsatı 03.10.2013 tarihinde  Seferihisar Belediyesi’nce düzenlenerek İBB’ ye gönderilmiştir.
Tüm imalatların yapımı-yaptırılması (inşaatı) İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirilecektir. Seferihisar Belediyesi protokol konusu işler kapsamında yapımın (inşaatın) tamamlanmasına müteakip Yapı Kullanma İzin Belgesi düzenlenerek, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne iletecektir. Proje tamamlandıktan sonra Park Alanı, Meydan ve Çevre Düzenlemesi Alanı’nın bakımı, onarımı Seferihisar Belediyesi sorumluluğunda olacaktır. “KÜLTÜR MERKEZİ ve ATÖLYE BİNALARI” nın kullanımı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Seferihisar Belediyesi arasında yapılacak olan “YÖNETİM PROTOKOLÜ” ile belirlenecektir.

İBB Etüd Proje Daire Başkanlığı’nın mimari projeler üzerinde yaptığı son değişiklikler ve eksiklikler 19.12.2013 tarihinde tamamlanmış olup aynı tarihte dosya İBB Fen İşleri Müdürlüğüne gönderilmiştir. Yapım ihalesi çalışmalarına İBB Fen İşleri Daire Başkanlığınca devam edilmektedir. 20.12.2013 tarihi itibariyle 1 ay içerisinde  ihale hazırlıklarının tamamlanarak ihalenin gerçekleştirilmesi beklenmektedir.
İhale ve yapım sürecini hızlandırmak amacıyla projenin gerçekleştirileceği alanda bulunan tüm eski yapıların yıkım işlemi Seferihisar Belediyesi’nce yapılacaktır. Tüm yıkımlar “SEFERİHİSAR KÜLTÜR MERKEZİ ve ÇEVRE DÜZENLEME PROJESİ”ihalesini alan firmaya  yer teslimi yapılmadan önce tamamlanmış olacaktır.

Seferihisar Mandalina Birliği Soğuk Hava Depo Yapımı
“Geleceğin Türkiye’si” Seferihisar için öncelikle Seferihisar’ın yaşam kalitesinin yükseltilmesi gerekiyor. Bunun temelinde de istihdamın, ekonomik gücün artışı yatıyor. Mandalina işletme tesisi ile Seferihisar’ın yerel ürünü olan satsuma cinsi mandalinanın değerinin ve pazarlama gücünün arttırılması planlanıyor. Mandalina İşletme Tesisi kapsamında, Narenciye Paketleme Tesisi ile Seferihisar Belediyesi tarafından kurulacak, üç yıllık markalaşma çabaları ile marka değeri kazanan satsuma cinsi mandalinanın piyasada hak ettiği değeri bulması sağlanacak. Seferihisar’ın yanı sıra diğer ilçelerden de ürün paketlenmesi için hizmet verebilecek bir tesis olarak Seferihisar’a ihracat olanaklarını güçlendirileceği bir ekip ile proje Seferihisar’da tarımsal ticaretin değerlerini yükseltilmesi amaçlarıyla Mandalina İşleme ve Paketleme Tesisi Belediyemiz tarafından satın alınmış ve Seferihisar Mandalina Üretici Birliğine devredilmiştir.
Mandalina Üretici Birliği’nin 2012-2013 yılı faaliyet raporunun onaylandığı Genel Kurulda aynenşui satırları teleffuz etmiştik: “Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Benim için çok heyecanlı bir gün. Bir yılımızı tamamladık. Artık Seferihisarlı mandalinasını kendi üretiyor kendi satıyor. Kurduğumuz birlik sadece sizler için değil Seferihisar’daki tüm üreticiler için bir umut ve katma değer oldu. Seferihisar’da ürünün birim fiyatının yükselmesine neden oldu. Bu hepinizin eseridir. Bu bir başlangıç bu birlik sizlerle birlikte çok daha büyüyecek. Artık Seferihisar sadece Seferihisar değil çünkü Seferihisar Türkiye’ye örnek olmaya başladı. Bugün burada yapılan konuşmalarda geçtiğimiz yıl yaşanan en büyük sıkıntının bahçelerin kesilme sırası ve sona kalması olduğunu gördük. Bunu aşmamızın da tek bir yolu var, soğuk hava deposu yapmak. Nasıl mandalina işleme tesisi satın alıp üreticiye devrettik, şimdi de bundan sonraki ilk işimiz, bu soğuk hava deposunu yapıp üreticinin kullanımına açmak olacak. Eğer biz mandalinamızı bir ay daha korumayı başarabilseydik, bugün herkesin cebine çok daha fazla girecekti. Yani Seferihisar’da çok büyük bir eksiklik soğuk hava deposu. Biz Seferihisar Belediyesi olarak bunu gerçekleştireceğimiz. Mandalina üreticimiz, balıkçımız tüm üreticilerimizin kullanımında olacak” dedi.”
Tesisimize ve Vatandaşlarımıza Soğuk Hava Deposunu kazandırmak amacıyla Belediyemiz ve Seferihisar Jeotermal A.Ş. yoğun bir çalışma içerisindedir. Etap halinde halkımıza kazandırılacak soğuk hava deposu 2014 yılı içerisinde tamamlanacaktır. Depomuz 3 etapta bitirilecektir.

1.    Soğuk Hava Deposu İnşaatı ve İstinat duvarı
Projelendirme ve maliyet tespit çalışmaları tamamlanmış olup; Ocak 2014 te ihalesi yapılarak Mart 2014 işin tamamlanması öngörülmektedir.

2.    Elektrik Şebekesi
Projelendirme tamamlandı ve maliyet tespit çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmaların Ocak 2014 te tamamlanarak Şubat 2014 te ihalesinin yapılması planlanmaktadır.

3.    Soğuk Hava Deposunun Alımı ve Montajı
Projelendirme ve maliyet tespit çalışmaları devam etmektedir. 2014 yılı içerinde deponun montaj çalışmalarının tamamlanarak; 2014 yılı içinde Üreticilerimizin ve Vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.

Kapalı Pazaryeri Uzay Çatı İlavesi Yapımı
Vatandaşlarımızın hizmetinde bulunan kapalı pazaryerinin üzerinde bulunan uzay çatıya ilave uzay çatı yapılacaktır. Böylelikle pazarcı esnafımız yağmurdan korunacak ve pazaryerimiz daha da modern hale gelecektir.
Söz konusu  ilave çatı 2025 m² lik alanı kapsamaktadır. İhalesi 21.10.2013 te yapılarak, 21.11.2013 tarihinde iş başlangıcı yapılmıştır. İşin projesine uygun olarak muhtemel teslim tarihi Mart 2014 başı olarak öngörülmektedir.

Eski Kapalı Düğün Salonu Gençlik ve Çocuk Oyun Merkezine Dönüştürülmesi
Gençlerimize ve Çocuklarımıza yeni bir tesis kazandırma amacıyla çeşitli aktivitelerde kullanılan Eski Kapalı Düğün Salonunu Gençlik ve Çocuk Oyun Merkezi’ne dönüştürmeyi amaçlamaktayız.
Tesis ile gerekli projelendirme ve maliyet tespit çalışmaları devam etmektedir. Çalışmalar Ocak 2014 itibariyle başlayıp; Şubat 2014 sonuna kadar tamamlanması öngörülmektedir. Tesis içerinde Bilardodan, masa tenisine, varıncaya kadar bir çok aktivite yer alacaktır.

Belediye Hizmet Binası Giriş Düzenleme Yapılması
Belediyemiz hizmet binasını daha modern ve kullanılabilir duruma getirebilmek amacıyla Belediyemiz girişinin iyileştirme çalışmalarına başlandı. Çalışma kapsamında Vatandaşlarımızı karşılama masası ön planda olacaktır. İyileştirme çalışmaları Ocak 2014 başında tamamlanacaktır.

Ürkmez Halı Saha Yapımı İşi
Tesis, Ürkmez Belediyesi faaliyetini sürdürürken  hizmet binası olarak kullandığı ve şimdilerde ise Belediyemiz tarafından Ürkmez Ek Hizmet Binası olarak binanın bitişinde yer alan yere yapılacaktır. Tesis sentetik saha olarak yapılacaktır. Tesisin yapım çalışmaları başlamış olup; Ocak 2014 te yapımının tamamlanması öngörülmektedir.

Seferihisar Baraj İyileştirme Çalışmaları
“İşletimi 1994 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Belediyemize devredilmiş olan Seferihisar barajının su tutma alanındaki ağaçların kesilmemesi sebebiyle çürümeden kaynaklı partiküller sulamamızdan faydalanan üreticilerimizin damla sulama sistemlerini tıkayarak 3 yıl gibi kısa sürede yenileri alınması gerektiğinden ekonomik olmamaktaydı bu sebeple ilk projemize başladığımız noktada tam otomatik filtrasyon sistemine karar verildi, lakin barajımızın iletim hattı basınçlı sulamaya uygun olamayan künk boru ile döşeli olduğundan (5006 metre) 1000 mm lik çaplı boruların ek yerlerinden büyük miktarda su kaçırmaktadır. İç yüzeyleri de yosun vari kaba partiküllerle kaplanmıştır. bu nedenlerden dolayı iletim hattının son teknoloji ürünü olan HDPE pvc borularla yeniden inşaa edilmesine karar verildi. DSİ Bölge Müdürlüğünün rehabilitasyon projeleri kapsamına yukarıda bahsettiğim iki öncelikli işimizi de aldırmayı başardık. Böylelikle hem filtrasyonumuz yapılacak hem de iletim hattımız yenilecek, ödeme kısmında ise ihale bedelinin inşaat bitimine kadarki kısmının %20 sini Belediyemiz ödeyecek, geri kalan %80 lik kısmını da Bakanlık Oluru ile 20 ila 40 yıl arasında belirlenen sürede geri ödemiş olacağız. buraya kadar olan kısım projemizin ilk etabını oluşturmaktaydı. Seferihisar sulama şebekesinde 12000 dekar brüt 5500 dekar ise net sulama alanımız mevcuttur. 1114 civarında da kayıtlı baraj abonemiz mevcuttur. Sulama ücretlerini ise ya ağaç sayıları esas alınarak yada arazinin dekar büyüklükleri göz önüne alarak tahakkuk ettirilmektedir. Bu sistem bahçesini haftada bir gün sulayan ile gece gündüz kapatmadan sulayan arasında bir fark oluşturmadığından adil bir dağılım oluşmasına engel olmaktadır. Bu orantısız su kullanımı nedeniyle sistemde hat sonlarında ciddi manada basınç kayıpları oluşmuş ve sulama verimliliği minimuma inmiştir. Belediyemiz olarak çiftçimizin mağduriyetini azaltmak için, rotasyon adını verdiğimiz, ovamızı 2 ye bölerek, haftada 2 şer gün iki bölgeye de su verdiğimiz bir sistem meydana getirdik.. Ama hat sonlarındaki basınç şikayetlerini pek engellenemedi. İşte burada Türkiye de bir ilk olacağını düşündüğümüz adil dağıtım sağlayacağımız hat sonlarında herkesin aynı kalitede su alabilmesi için “Akıllı Sayaçlar” takılarak hem sistemimizi hiç bir kısıtlamaya gerek kalmadan yaz kış açık bırakıp kullandıkları oranda fiyatlandırmayı sağlayacağımız “Seferihisar da Su Devrimi” projemiz ortaya çıkacaktır. Kış aylarında da barajımız açık olacağından İlçemizde seracılık anlamında ciddi bir gelişme olacaktır.

İnşaatların başlama süresi 2014 yılı sulama sezonu olan Ekim ayına işaret etmektedir.

Seferihisar Girişi Emniyet Kavşak Düzenleme
İlçemiz girişinde yer alan kavşak şehrimizin ve Teos’un yüzü olacaktır. Teos antik kentinin tasvir edileceği çalışma ile ilgili projelendirme ve maliyet çalışmaları tamamlandı. Ancak Belediyemiz olarak kavşağa uygulama yapabilmemiz için Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün onayı beklenmektedir. Onaya müteakip çalışmalar hızlı bir şekilde başlayıp devam edecektir. 2014 yılı yaz sezonu başlamadan İlçemizin yeni yüzünün tamamlanması öngörülmektedir.

Bowling Tesisi Kurulumu
İlçemize kazandırılacak tesis  Devlet Hastanesi ve Üniversite Mevkiinde yer alan Belediyemiz arazisine yapılması planlamaktadır. Tesis 4-6 hat olarak yapılacak ve içersinde kafesi ve dinlenme mekanları yer alacaktır. Tesisin inşaatı ile ilgili gerekli projelendirme ve maliyet çalışmaları başlamış olup; Ocak 2014 yapım çalışmalarının başlanması planlamaktadır. Tesisisin binasında inşaat çalışmalarının tamamlanması ile birlikte bowling tesis kurulum çalışmaları başlanacak ve 2014 yılı içerinde Vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.