HEDEF: “ÇOCUK ODAKLI BİR KENT”

Anasayfa / Haberler / HEDEF: “ÇOCUK ODAKLI BİR KENT”

HEDEF: “ÇOCUK ODAKLI BİR KENT”
HEDEF: “ÇOCUK ODAKLI BİR KENT”

Çocuk Dostu Kent olmak için UNICEF’e başvuran Seferihisar Belediyesi; İzmir, Ankara ve İstanbul’dan gelen uzman kişilerle gerçekleştirdiği arama toplantısında Seferihisar’ın Çocuk Dostu Kent hedefini masaya yatırdı.

Teos Marina Ege Açık Deniz Yelken Kulübü Toplantı Salonu’nda gerçekleşen arama toplantısına Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çocuk Dostu Seferihisar Proje Koordinatörü Melek Bulut, Prof. Dr Serdar Değirmencioğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Yrd.Doç.Dr Hikmet Gökmen, Avukat Şahin Antakyalıoğlu, ICC (Uluslararası Çocuk Merkezi) adına Adem Arkadaş, Genç Gönüllüler Derneği Başkanı Eyüp Coşkun, Gündem Çocuk Derneği adına Ezgi Koman, Esin Koman, Ankara Gönüllü Takımı adına Mehmet Kuzu, Görkem Önder, Gülay Başova katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, UNICEF’e adaylık süreci ve adaylığın ardından ilçede gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahsetti. Başkan Soyer Türkiye’de bu çalışmaların yapıldığını ama maalesef fazla yol kat edilememesi nedeniyle göstermelik çalışmalar olarak kaldığını belirterek; “Biz sembolik bir şey yapmayacağız. Biz çocukların yönetimde söz sahibi olduğu, yaşadıkları yerle ilgili karar verebildikleri, çocuğun yüksek yararını gözeten çocuk odaklı bir ilçeyi hayal ediyoruz. Bu yolda sizin fikirleriniz çok önemli. Bu toplantıda bizlerle birlikte olup, değerli fikirlerinizi bizimle paylaşacağınız için çok memnunuz” dedi.

 

Seferihisar Belediyesi Çocuk Dostu Kent Proje Koordinatörü Melek Bulut, yaklaşık 10 aydır sürdürülen proje kapsamında, Seferihisar’da çocuğun kendini ilgilendiren konularda karar alma ve müdahale süreçlerine katılım ilkesi gereği, Çocuk Meclisi ve Çocuk Belediyesi’nin Seferihisar’da çalışmaya başladığını ve çocuklarla birlikte 15 günde bir yapılan toplantılarda ilçedeki çocuk çalışmalarına hep birlikte karar verildiğini söyledi.

İki gün ve yaklaşık 20 saat süren toplantıda Çocuk Dostu Kent çalışmasını uzun vadeli, sürdürebilir stratejik bir planla hareket edilmesi kararı verildi. Ayrıca kentteki çocukların durumuyla ilgili veri tabanı oluşturulması, çocuklara yönelik sosyal, kültürel, ekonomik, hukuki destek mekanizmalarının belediye tarafından geliştirilmesi, ilçenin şehir planlamasına çocukların katılımıyla ilgili ortak bir çalışmalar yapılması planlandı.