Her öğrenciye mandalina suyu

Anasayfa / Haberler / Her öğrenciye mandalina suyu

Her öğrenciye mandalina suyu
Her öğrenciye mandalina suyu

Seferihisar Belediyesi, her öğrenciye mandalina suyu dağıtmaya başladı. Mandalina sezonu boyunca devam edecek uygulamada 6 Bin öğrenciye her gün 250 Ml’lik şişelerde C Vitamini deposu Mandalina Suyu dağıtılacak.

Geleceğin Türkiye’si sloganıyla yola çıkan Seferihisar Belediyesi, yüksek yaşam kalitesi hedefi doğrultusunda yürüttüğü mandalina markalaşma çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Önce üretici birliği kuran, ardından mandalina işleme tesisi satın alan Seferihisar Belediyesi, şimdi de ilçede eğitim gören tüm öğrencilere Mandalina Suyu dağıtmaya başladı.

 S.S. Ulamış Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde kurulan Mandalina Sıkım Ünitesi’nde başlayan üretim çalışmaları uzman bir ekip eşliğinde gerçekleştiriliyor. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gıda Mühendisi Demet Akçan denetiminde Mandalina sularının hazırlandığını belirtirken, üretimin hijyenik bir ortamda yapıldığının altını çizdi. Başkan Soyer; “ Bu işlemle üç olumlu sonuç birden elde etmiş oluyoruz. Bir, üretici birliğimizin yurtiçi veya yurtdışında satılamayacak ürünlerini değerlendirme olanağı yaratmış oluyoruz. İki, Ulamış Kalkınma Kooperatifimizin mandalinanın bu yan ürününü ortaya çıkararak yeni bir gelir kapısı açmış oluyoruz. Üç,    çocuklarımız vitamin deposu mandalinayla buluşmuş oluyor. Rekoltenin yüzde 20’si Seferihisar’da üretiliyor. Türkiye’de ilk kez bir üretici birliği kurduk, üretim işletmesi yapma yetkisi aldık. Ardından da mandalina işleme tesisi satın aldık. Artık Seferihisarlı üretici aracısız malını pazarlamakta, fiyatını kendi belirlemekte. Ayrıca yeni başlattığımız uygulamayla da ihracat ve iç piyasa satış kalitesinde olmayan mandalinaların reçel yapılacağı, bu mandalinaların suyunun da her gün öğrencilere dağıtılacağı bir sistemi Ulamış Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde hayata geçirdik. Kasım ayı sonu itibariyle de okullarımıza dağıtıma başladık. Dağıtılan mandalina suları günlük olarak üretiliyor ve aynı gün içerisinde tüketiliyor. Okullarda dağıtılan mandalina sularını gece hazırlayıp sabah okullara dağıtıyoruz. Hem mandalinamız ziyan olmuyor hem de soğuk kış günlerinde C Vitamini deposu mandalina suyuyla çocuklarımızı buluşturuyoruz” dedi.

 

 

ÇOCUKLAR MUTLU

Seferihisar Belediyesi ekipleri tarafından okullarda dağıtımına başlanan mandalina suyuna öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Büyük bir keyifle mandalina sularını tüketen öğrenciler şu açıklamaları yaptı:

Yağmur Gümüş Tepecik İlköğretim Okulu 5.Sınıf: Mandalina suyunu çok beğendim, her gün gelmesini istiyorum. Belediye Başkanı Tunç Soyer’e sevgilerimi iletiyorum.

Bora İlarslan Tepecik İlköğretim Okulu 5.Sınıf: Ben ve sınıftaki tüm arkadaşlarım çok beğendi. Her gün gelmesini istiyorum. Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum.

Batuhan Görsel Yalçın Muharrem Gülpınar İlköğretim Okulu 8.Sınıf: Seferihisar Belediyesi böyle bir şey yaptığı için çok mutluyum. Gerçekten çok yararlı çok beğendim.

 

{gallery}okul-mandalina-2012-1{/gallery}