HOŞGELDİN ATAM

Anasayfa / Haberler / HOŞGELDİN ATAM

HOŞGELDİN ATAM

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Seferihisar’a gelişinin 77. Yılı Sığacık ve Seferihisar’da düzenlenen törenlerle kutlandı.

Sığacık İlköğretim Okulu Bahçesi Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başlayan kutlamalar, Şehitler Çeşmesi önünden Cumhuriyet Meydanı önüne yürüyüşle devam etti. Cumhuriyet Meydanı önünde başlayan programda İlçe Kaymakamı Şakir Erden, Garnizon Komutanı Süreyya Doğan, Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Tural Atatürk Anıtına “Şükran Çelengi” sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Konuşmasında Atatürk’ün Seferihisar’a ziyaretinde yaşadıklarını kısaca anlatan Başkan Soyer; Atatürk’ün Muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hedefini kendilerine örnek alarak Seferihisar’da yaptıkları çalışmaları anlattı. Soyer; “Bugün ilçemiz tarihinin en önemli günlerinden birini kutlamak için buradayız. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bundan tam 77 yıl önce, 11 Nisan 1934 günü ilçemizi ziyaret etmiştir. Seferihisarlıların büyük bir heyecanla beklediği Atatürk önce Sığacık’ı ardından ilçe merkezini ziyaret etmiştir. Sığacık’ta sahilde incelemelerde bulunan Mustafa Kemal, karşılaştığı küçük öğrenci Mehmet İnce’yle sohbet etmiş, sorular sormuş ve sevmiştir. Sığacık İlkokulu öğretmeninden not defterini istemiş, harf devrimine rağmen eski yazıyla not tutulduğunu görünce üzülmüş, yeni alfabenin kullanılması gerektiğini anlatmıştır. Ardından Seferihisar’a gelmiş,  Askeri Gazino’da ağırlanmış, kahvesini içtikten sonra halkı selamlayarak ilçeden ayrılmıştır.

 

HABERİN VİDEOSU:

{vimeo width=”620″ height=”410″}22232823{/vimeo}

Bugün aynı 77 yıl önceki gibi önce Sığacık’ta bir tören yapıp, ilçe girişinde Atatürk’ü karşıladığımız yerde buluşup yürüyerek ilçe meydanına ulaştık. Bedenen aramızda olmasa da; fikirleriyle, beyniyle, devrimleriyle 11 Nisan günü Atatürk’ün yanımızda olduğunu hissettik. Bir kez daha bize gösterdiği aydınlık yolu kendimize ilke edindik.  1919 yılında başlattığı Ulusal Kurtuluş Mücadelesi‘nin önderliğini yapmış; daha sonra, modern Türkiye’yi oluşturan devrim ve reformları gerçekleştiren Atamız, gideceğimiz yolu “Muasır Medeniyetler Seviyesine Ulaşmak” olarak çizmiştir. İşte bizde bu yolda Atamızın izinde kendi küçük ilçemizde “Muasır Medeniyetler Seviyesine Ulaşmak” için durmadan çalışıyoruz. Çünkü biliyoruz ki yereldeki başarı genele yansıyacak, sonunda kazanan Türkiye Cumhuriyeti olacaktır. Seferihisar’a son derece modern, dünyada geleceğin kentleri olarak anılan bir projeyi ilk olarak Türkiye’ye getirdik. Bu projeyi büyük bir yerel kalkınma modeli olarak değerlendiriyoruz. Bizden sonra onlarca kent bu birliğe girmek için talepte bulundur, çalışmaya başladı.  “Biz, Seferihisar için güçlü, kalkınmış ve aydınlık bir gelecek hayal ediyoruz. Türkiye’ye model olmuş, öncülük eden Sakin Şehirlerin Türkiye Başkenti Seferihisar. Seferihisar’ın eşsiz topraklarında eşsiz kaynakları üzerinde karbon ayak izimizi küçültmek ve dünya üzerinde yükümüzü azaltmak için projeler geliştiriyoruz. Seferihisar’ı sahip olduğu zenginlik ve potansiyellerle uyumlu bir geleceğe taşımak istiyoruz. Belki de en önemlisi, ilçede yaşayan herkesin ekmeğinin büyüdüğü, işsizliğin kalmadığı bir Seferihisar. İşte bizim Atamızın izinde Muasır Medeniyetler Seviyesine Ulaşmak için çizdiğimiz yol.

Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlattığı bu yolda, biz ve bizden sonra gelecek nesillerde inançla ve kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını şükran ve rahmetle anarak, emanetinin ve devrimlerinin takipçisi olacağımıza bir kez daha söz veriyoruz”  dedi.

Program Ulamış İlköğretim Okulu öğrencileri Halk Oyunları gösterisi, Kız Meslek Lisesi’nin dans ve Atatürk’ün Seferihisar’a gelişini canlandırdıkları gösterileriyle devam etti.  Kutlama programı Seferihisar Belediyesi Sefertası Lokantası’nda verilen kokteylle tamamlandı.