FERİBOT SEFERLERİ 1 NİSAN 2011’DE BAŞLIYOR

Anasayfa / Haberler / FERİBOT SEFERLERİ 1 NİSAN 2011’DE BAŞLIYOR

FERİBOT SEFERLERİ 1 NİSAN 2011’DE BAŞLIYOR
FERİBOT SEFERLERİ 1 NİSAN 2011’DE BAŞLIYOR

Geçtiğimiz yıl ilk adımları atılan Samos-Seferihisar dostluğu her geçen gün artıyor.
Yunanistan’da çıkan yerel yönetim yasasının ardından Samos’a bağlanan Karlovassi’nin Belediye Başkanı ve bugün Samos Belediye Başkan Yardımcısı olan Panagiotis Lyberis ve yanındaki heyet Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Belediye Meclis Üyeleri tarafından Seferihisar’da ağırlanıyor.
Seferihisar Belediyesi’nde misafirlerini karşılayan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, hem Türk hem de Yunanistan halkı tarafından merakla beklenen iki konu hakkında açıklamalar yaptı. Samos Belediye Başkan Yardımcısı Panagiotis Lyberis ve eşi Gramadiki Lyberis, Bitagorya Meclis Üyesi Maria Marandiola ve eşi Dimitris Marandido, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Başkan Yardımcıları Hüseyin Ercan, Nilgün Durmazer, Belediye Meclis Üyeleri Ali Taşkın ve Özlem Ayten Ulus tarafından karşılandı.
 Feribot seferleri meselesine ve kardeş şehir konularına değinen Başkan Soyer; “Çok değerli dostlarımızı burada görmekten mutluyuz. Yunanistan olarak çok ağır bir kriz geçiriyorlar. Kendilerine geçmiş olsun diyorum ve her zaman yanlarında olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi. 2010 yılında başlaması planlanan Samos- Sığacık Yat Seferleriyle ilgili de konuşan Başkan Soyer; “2010 yılında feribot seferlerini başlatmak için çok uğraş verdik. Ama bu iki temel nedenle gerçekleşmedi. Birincisi adalardaki idari yapının değişmesi ve çok sayıda belediyenin birleşmesi. Samos’ta da dört belediye birleşti. Diğer belediyeler başkan yardımcısı oldu. Yani karşı taraftaki idari işler süreci uzattı. İkincisi ise Samos’ta Yat Limanı geçen yıl açıldı. Gümrükle ilgili süreci henüz tamamlayamadılar. Aralık’a kadar tamamlayacaklar. Karşılıklı görüşmelerimizde tüm bu sorunların aşılacağını ve uygun tarihin 1 Nisan 2011 olacağına karar verdik.Samos-Sığacık feribot seferlerini 1 Nisan 2011’de başlatıyoruz” dedi. Karlovassi ile kardeş şehir olmalarıyla ilgili de açıklamalar yapan Başkan Soyer; “Biz meclisimizde karar aldık. Dışişleri Bakanlığı’na gönderdik ve onaylandı. Ama Yunanistan’daki idari değişiklik nedeniyle gecikme oldu. Çok yakında bu süreçte tamamlanacak” dedi.
Karlovassi Belediye Başkanı ve Samos Belediye Başkan Yardımcısı Panagiotis Lyberis; “Büyük bir kriz içerisindeyiz. Yunanistan’da 1200 Belediye vardı 327 Belediyeye indi. Bu şuan ki hükümetin kararı. Herkes ayaklandı isyan etti ama İçişleri Bakanlığı böyle öngördü.  Biz bakanlıkla kardeş şehir ve aramızdaki ticaret için görüştük ve söz aldık. Sadece imzaya kaldı. Bizim eşimiz, dostumuz Yunanistan’da Seferihisar’ı soruyor. Sığacık Limanı açıldı mı? Çünkü onlar her Pazar günü seyahate çıkıyorlar ve Seferihisar’a gelmek istiyorlar. Onlara müjdeli haberi vermemiz lazım” dedi. Başkanlar birbirlerine karşılıklı hediyeler verirken, Karlovassi Belediye Başkanı ve Samos Belediye Başkan Yardımcısı Panagiotis Lyberis Seferihisar belediye başkanı Tunç Soyer’e bir kalem hediye ederek; “aramızdaki protokolü bu kalemle imzalayalım” dedi.
Samos’tan gelen heyet Pazar günü ilçeden ayrılacak.