İki yaka müzikle buluştu

Anasayfa / Haberler / İki yaka müzikle buluştu

İki yaka müzikle buluştu

Yunan-Türk Gençlik Senfoni Orkestrası (GTYO )Seferihisar Belediyesi ve Yunanistan Dışişleri Bakanlığı organizasyonuyla 31 Temmuz Çarşamba akşamı Seferihisar Teos Antik Kenti’nde sahne aldı.

Birbirinden yetenekli 50 Türk ve Yunan genç müzisyenin oluşturduğu GTYO, Sakız Adası’ndaki konserinin ardından Türkiye konserini İzmir’in Seferihisar ilçesinde verdi. Konser, tarihi M.Ö. 2000’li yıllara dayanan ve tarihte ilk aktörler birliğinin kurulduğu sanatçılar kenti Teos Antik Kenti’nde gerçekleşti.

 

KONSERE MUHTEŞEM İLGİ

Yaşları 18-28 arası değişen 25 Türk ve 25 Yunanlı’dan oluşan toplam 50 kişilik orkestrayı şef Cem Mansur yönetti. Soprano Myrsini Margariti de gecede 4 arya seslendirdi. Konseri, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yunanistan İzmir Başkonsolusu Theodore Tsakırıs CHP Eski İzmir Milletvekili Kemal Anadol,  Teos Antik Kenti Kazı Başkanı Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Dç. Dr. Musa Kadıoğlu  ve yaklaşık iki bin sanatsever  izledi.  Konserin sonunda Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer  şef Cem Mansur, Saprona Myrsini Margariti’ye ayrıca konserin gerçekleşmesindeki katkıları nedeniyle Türk-Yunan Orkestrası kurucusu Leni Konialidis geleneksel ebru sanatı uygulanmış doğal taşla oluşturulan bir plaket ve çiçek vererek teşekkür etti.

Konserin ardından açıklamalar yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Bu akşam gerçekleşen proje sadece bir konserden ibaret değil. Zamanında birbiriyle savaşmış ülkelerin gençlerinin böyle bir orkestra zemininde bir araya gelip notalarla buluşup birlikte müzik yapmaları çok simgesel bir anlam taşıyor diye düşünüyorum.  Bu işin kahramanı Bayan Leni Konialis. Farklı şehirlerden farklı okullardan farklı kentlerden gençleri bir araya getirdi. Dün akşam Sakız'da ilki gerçekleşti bugünde tarihte Aktörler Birliği’nin ilk kez kurulduğu Teos Antik Kenti’nde ikincisini yaptık. Dilerim bir gün, birbirleriyle savaşan ülkelerin gençleri birlikte müzik yapacakları böyle orkestralar kurarlar ve barışa notalarıyla katkı koyarak, kardeşlik köprülerinin temeli atarlar” dedi.

 {gallery}turk-yunan-teos{/gallery}