İlçe Belediyeleri iklim kriziyle mücadelede güç birliği yapıyor

Anasayfa / Haberler / İlçe Belediyeleri iklim kriziyle mücadelede güç birliği yapıyor

İlçe Belediyeleri iklim kriziyle mücadelede güç birliği yapıyor
İlçe Belediyeleri iklim kriziyle mücadelede güç birliği yapıyor

Seferihisar Yaratıcı Yazarlar Evi’nde “Düşük Emisyonlu ve İklim Dirençli Şehirler için Belediyelerin Kapasitelerinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilen Başkanlar Buluşması’nda Seferihisar, Buca, Çiğli, ve Kemalpaşa belediyeleri iklim eylem planı hazırlamayı taahhüt etti.

Türkiye’de bir ilk olarak 4 belediye başkanı; Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ve Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü iklim krizine karşı ortak eyleme geçti.

Bu kapsamda gerçekleştirilen toplantıda ilçelerde iklim değişikliği müdürlüğü veya iklim değişikliği birimi kurarak iklim eylem planı hazırlama kararı alındı.

Toplantıya Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Prof. Dr. Canan Madran, Buca Belediyesi Ar-Ge Müdürü Filiz Basmacı ve Çiğli Belediyesi İklim Değişikliği Müdürü Dr. Ali Kemal Çınar katıldı.

“Düşük Emisyonlu ve İklim Dirençli Şehirler İçin Belediyelerin Kapasitelerinin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında proje destekçisi İsveç Lund Üniversitesi ile işbirliği içinde belediyelerde gerekli örgütlenmeyi tamamlayarak kurumsal kapasitenin gelişmesi amacıyla
eğitimler ve çalıştaylar düzenlenecek.