İLK STAJERLER ALMANYA’YA ULAŞTI

Anasayfa / Haberler / İLK STAJERLER ALMANYA’YA ULAŞTI

İLK STAJERLER ALMANYA’YA ULAŞTI
İLK STAJERLER ALMANYA’YA ULAŞTI

Seferihisar Belediyesi ile Almanya’nın Hamm Belediyesi arasında hasta, yaşlı bakımında işbirliği yapılmasına ilişkin imzalanan protokole dayanarak, Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından 21 Şubat’ta başlatılan kursu başarıyla tamamlayan 5 öğrenci Almanya’nın Hamm Kenti’nde staja başladı.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu tarafından, Seferihisar Fevziye Hepkon Meslek Yüksek Okulu’nda 4 ay süren eğitimi başarıyla tamamlayan Ümmü Gülsüm Öztürk, Hicran Yaşar, Melek Sultan Özkahraman, Gürbüz Aktaş ve İrem Uncu Hamm Kenti’nde staja başladı.  Öğrencilerin yemek, kalacak ve ulaşım giderleri Hamm Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak.

 

 

 

20 Eylül tarihine kadar Almanya’nın Hamm Kenti’nde staj yapacak olan gurup, aynı zamanda Hamm’da yaşayan 35 Bin yabancının yürüyüş yaparak katılacağı festivalde Seferihisar’ı temsil edecek ve oradaki en büyük alışveriş merkezi olan “Alle Centre”da Seferihisar Belediyesi Kadın Emeği Evi ürünlerini satmak için stant açacak.

Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann, staja başlayacak gurupla birlikte Hamm’a giden Seferihisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Koordinatörü Berfin Çelikkol’u makamında kabul etti.  Seferihisar Belediyesi ile gerçekleştirdiği projeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Petermann, Hamm’da 35 Bin göçmenin bulunduğunu,  25 Bin’inin Türk olduğunu ve değişen yaşam koşulları içerisinde Türkler’in de huzurevlerinden faydalanmak isteyeceğini, onlara en iyi şekilde hizmet edebilecek bakıcıların yetiştirilmesinin çok önemli olduğunu belirtti.

 

 

 

 

 

Seferihisar’ı daha iyi tanımak, ilişkileri güçlendirmek ve yeni projeler üretmek için 29 Ekim’de tekrar Seferihisar’a 6 kişilik bir heyetle geleceğini sözlerine ekledi.

 

Hasta ve yaşlı bakıcısı kursunu tamamlayarak almanya’da staja başlayan gençler, stajlarını tamamlamalarının ardından gelecek talebe göre Almanya’da çalışma ve yaşama hakkına sahip olabilecek.