İSTANBUL’DA SLOWFOOD ETKİNLİĞİ

Anasayfa / Haberler / İSTANBUL’DA SLOWFOOD ETKİNLİĞİ

İSTANBUL’DA SLOWFOOD ETKİNLİĞİ
İSTANBUL’DA SLOWFOOD ETKİNLİĞİ

Slow Food hareketinden doğan uluslararası Cittaslow ağının Türkiyeli ilk temsilcisi Seferihisar, İstanbul’da yirmiyedi kişiden oluşan gazeteci, gurme,yeme-içme dünyasının önde gelen isimleriyle buluştu.

22 Ocak Cuma günü İstanbul Balta Limanı Angel Blue Restoran’da gerçekleşen yemekte ev sahipliğini Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Seferihisarlı İşadamı Necat Hepkon birlikte yaptı. İstanbul’da Slow-Food’un ülkemizdeki liderleri ile gazetelerin mutfak kültürü yazarları Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in davetlisi olarak bir araya geldiler. Tunç Soyer, düşledikleri ve adım adım gerçekleştirmeyi planladıkları aşamaları anlattı.  Gazeteci ve slow food liderlerinin sorularını yanıtladı.

YEMEK DÜNYASININ ÜNLÜLERİ MANDALİNA REÇELİYLE TANIŞTI
Yaklaşık üç saat süren öğle yemeği Seferihisar ve Sakin Şehir’in anlatıldığı kısa filmle başlarken, filmin ardından Başkan Soyer Sakin Şehir sunumu gerçekleştirdi. Hürriyet, Cumhuriyet, Sabah, Posta, Zaman, Habertürk, Vatan gibi ünlü gazetelerin yemek yazarları, Slowfood liderleri ve yemek dergileri temsilcileri Başkan Soyer’in Sakin Şehir sunumunu dikkatle dinledi. Sunumun ardından soru-cevap kısmına geçilirken, yemek dünyasının ünlü isimleri yöresel yemek hareketiyle ilgili tecrübelerini ve fikirlerini Başkan Soyer’le paylaştı. Başkan Soyer Seferihisar’da Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından üretilen Mandalina Reçeli’ni gurmelere ve yazarlara tattırırken, ilçede yöresel yemeklerin satılacağı iki lokantanın hizmete gireceğini belirtti.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ünlüleri Anadolu Slowfood hareketinin mayısta gerçekleşecek toplantısının ev sahipliği için Seferihisar’a davet etti. Gazeteci ve Slow Food İzmir Lideri Nedim Atilla da, Mayıs ayında gerçekleşecek olan Slow Food Türkiye Buluşması’nın Türkiye’nin ilk Citta Slow’u Seferihisar’da yapılması için oybirliği ile karar alındığını açıkladı. Atilla, önümüzdeki bahar aylarında dünyadan ve Türkiye’den çok sayıda mutfak dostu derneği üyesi ve Slow Food üyesinin gruplar halinde yine Seferihisar’ı ziyaret edeceklerini de söyledi.