İzmir Köy Meclisi Seferihisar Teos’ta Toplanıyor

Anasayfa / Haberler / İzmir Köy Meclisi Seferihisar Teos’ta Toplanıyor

İzmir Köy Meclisi Seferihisar Teos’ta Toplanıyor

Seferihisar’daki dokuz köyün başlattığı “Geleceğin Köyleri Hareketi” İzmir geneline ve tüm Türkiye’ye yayılarak yaklaşık 1000 köye ulaştı. Şu ana kadar İzmir ve Bursa’daki köylerin yüzde 60’ının katıldığı harekete destek çığ gibi büyüyor.  İzmir genelinden yaklaşık 300 köy muhtarı 27 Nisan’da Teos Antik Kenti tarihi parlamentoda bir araya gelerek köylerin geleceği ile ilgili bir meclis toplantısı gerçekleştirecek.

Büyükşehirlerdeki 16 bin köyün tüzel kişiliğinin kapatılmasına karşı geçtiğimiz Ocak ayında Seferihisar’daki dokuz köyün başlattığı hareket hızla büyüyor. 16 Ocak 2013’te Seferihisar’ın dokuz köyü İzmir Konak Meydanı’nda buluşarak köylerin kapatılmasına karşı Geleceğin Köyleri Hareketi’ni başlattıklarını ilan etmiş, Seferihisar Belediyesi başta olmak üzere pek çok kurum ve kişi bu harekete destek vermişti.

Üç ay gibi kısa bir sürede harekete katılan köylerin sayısı 1000’e ulaştı ve tüm Türkiye geneline yayıldı. Köyleri kapatılan büyükşehirler içinde şu ana kadar en çok katılım sırasıyla 350 ve 420 köyle İzmir ve Bursa’dan gerçekleşti. Harekete katılan diğer iller arasında Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Eskişehir, Ankara ve Manisa gibi pek çok büyükşehir yer alıyor.

İzmir genelinden harekete katılan 300 köy muhtarı önümüzdeki günlerde Seferihisar Teos Antik Kenti tarihi parlamentoda bir araya gelerek Türkiye’deki köylerin geleceğini tartışacak ve Geleceğin Köyleri Manifestosu ‘nu tüm Türkiye’ye ilan edecek. Seferihisar Belediyesi toplantıya ev sahipliği yapacak.

İzmir Köy Meclisi hakkında açıklama yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer şunları söyledi: “Köyler olmazsa, şehirler de olmaz. Köyler, nerede yaşarsak yaşayalım, sağlıklı bir yaşamın, güvenli ve kesintisiz gıdanın garantisi. Seferihisar Belediyesi, İzmir genelinden 300 muhtarın gerçekleştireceği İzmir Köy Meclisi toplantısına ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyor. Seferihisar’dan başlayan Geleceğin Köyleri Hareketi, köylerin yaşam hakkını anayasal güvence altına alana kadar devam edecek. Köy yoksa, gelecek de yok.”

 

{gallery}koy-meclis-teos{/gallery}