İZMİR SIĞACIK PAZARI’NA AKIYOR

Anasayfa / Haberler / İZMİR SIĞACIK PAZARI’NA AKIYOR

İZMİR SIĞACIK PAZARI’NA AKIYOR
İZMİR SIĞACIK PAZARI’NA AKIYOR

İzmir’den gelen binlerce kişi Pazar günleri kale içinde kurulan pazardan alışveriş yapıyor.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Rodos seferine hazırlık amacıyla yaptırılan Sığacık Kalesi, günümüzde yerleşim yeri özelliğiyle hayatın devam ettiği ender yerlerden biri olma özelliğini koruyor.

Kale avlusunda oluşturulan Köy Pazarı’nda yalnızca Seferihisar’ın köylerinden gelen çiftçiler bahçelerinde ürettikleri ürünleri satabiliyor. Tarlalarda doğal yöntemlerle yetiştirilen sebzelerden almak için her Pazar binlerce ziyaretçi Sığacık’a akın ediyor.

Kale surları içindeki alanlarda ve sokaklarda ev kadınlarının hazırladıkları yöresel yemekler sunuluyor. Pazarda Seferihisar’ın gözleme, nohutlu mantı, samsades gibi yöresel yemekleri Sığacık Mahallesi'nin ziyaretçilerinden büyük ilgi görüyor.

Seferihisar’ın yeni logosu olan salyangozlu hediyelik eşyalar kale içindeki pazarda en çok talep edilen ürünler arasında yer alıyor. Naylon poşetin kullanılmadığı pazarda alışverişler, kese kâğıdı ve fileyle yapılıyor.

18 Nisan Pazar günü yaklaşık 4 bin aracın giriş – çıkış yaptığı Sığacık’ta alışveriş keyfi yaşayanların da, esnaf da halinden oldukça memnun oldukları gözlendi. Her Pazar gününü Sığacık’ta geçiren Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de pazara gösterilen ilgiden duyduğu memnunluğu dile getirdi.

Seferihisar’ın kendi özellikleri ve nitelikleriyle ön plana çıktığını, kendi yöresel tatlarının misafirlere sunulduğu belirten Soyer, çok yakında Seferihisar’da yaşayan kadınlara yönelik açacakları yöresel yemeklerin satıldığı iki lokanta ile bu lezzetlerin daha bilinir olacağını anlattı. En önemli olan şeyin ekonomik krizle boğuşan çiftçilerle ev kadınlarına nefes aldırmak olduğunu söyleyen Tunç Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaptığımız çalışmalarla hem Seferihisar’ın özelliklerini ön plana çıkarmak, hem de ilçede yaşayan vatandaşlarımızın ekmeğini büyütmek istiyoruz. Çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Seferihisar üstü tozla kaplanmış bir pırlanta. O tozu kaldırıp bu güzelliği ortaya çıkaracağız. Seferihisar Türkiye’nin ve dünyanın çekim merkezi olacak.”