İZMİR TURİZMİNDE YENİ AÇILIMLAR PANELİ

Anasayfa / Haberler / İZMİR TURİZMİNDE YENİ AÇILIMLAR PANELİ

İZMİR TURİZMİNDE YENİ AÇILIMLAR PANELİ
İZMİR TURİZMİNDE YENİ AÇILIMLAR PANELİ

Turizm Haftası kapsamında Seferihisar Fevziye Hepkon Meslek Yüksek Okulu’nda “İzmir Turizminde yeni açılımlar ve Seferihisar” konulu panel düzenlendi.

Moderatörlüğünü DEU Rektör Yardımcısı Prof. Dr Alp Timur’un yaptığı panelde İl Kültür Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, DEU Doç. Dr Ebru Günlü, Balçova Termal Otel Genel Müdürü Turabi Çelebi, Ege Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Önder Kayın konuşmacı olarak yer aldı.

 

VİDEO HABER

{vimeo width=”600″ height=”360″}22697488{/vimeo} 

Panelin açılış konuşması Yüksekokul Müdürü Adil Koruyan tarafından yapılırken, Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden de bir konuşma yaptı. Erden katılımcıları Seferihisar’da ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirirken; “Seferihisar’da bir şeyler oluyor demek ki artık bu toplantılar burada yapılabiliyor. Bu toplantıyı çok önemsiyorum. Cittaslow sadece Seferihisar’a değil, Türkiye her yerine geldi. Türkiye’ye yeni bir turizm modeli oldu. Çok sayıda da yerin başvuru yaptığını biliyorum. Çok yakında sayılarının artacağı da kesin” dedi.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise; “Cittaslow bir yerel kalkınma modeli. Öyle olduğu kadar da bir turizm modeli. Çünkü içerisinde Agro Turizmi, Eko Turizmi, Yayla Turizmi, Alternatif turizm modellerinin hepsini barındırabilirsiniz. Buradan Kültür Turizm Bakanlığı’na seslenelim. Bu projeye sahip çıksınlar. Çünkü Seferihisar dışında onlarca yüzlerce kente daha alternatif turizm modeli olarak Sakin Şehir önerilebilir” dedi. İzmir turizminde EXPO’nun önemini de vurgulayan Başkan Soyer; “Bu kent EXPO adaylığı süreci yaşadı. Sadece bu adaylık bile İzmir’in bilinirliğini muazzam derecede arttırdı. Kentler markalaşma konusunda önlerine hedef koymak zorundalar. Dünyada yüz elli tane nüfusu 3 milyonun üzerinde kent var. İzmir’i onlardan farklı kılan bir şey olmak zorunda. O da  “Major Events” denilen “Büyük Olaylara” ev sahipliği yapmak. Yani olimpiyatlara, dünya kupasına, Expo’ya ev sahipliği yapmak gibi. Expo, “Major Events” lerden bir tanesidir. Böyle büyük bir olaya aday olmak demek sekiz sene dünyanın gündeminde olmak demektir. Dolayısıyla İzmir çok önemli bir fırsatı tekrar yakalıyor. Bu da İzmir’e hayırlı olsun diyorum” dedi.

Düzenlenen panelde konuşmacılar tarafından İzmir turizmi, Cittaslow, jeotermal ve sağlık turizmi konuları tartışıldı. Panelin sonunda Dokuz Eylül üniversitesi Fevziye Hepkon Meslek Yüksekokulu Müdürü Adil Koruyan, konuşmacılara birer plaket vererek teşekkür etti.