İZMİR UNESCO’YU AĞIRLIYOR

Anasayfa / Haberler / İZMİR UNESCO’YU AĞIRLIYOR

İZMİR UNESCO’YU AĞIRLIYOR
İZMİR UNESCO’YU AĞIRLIYOR

İZMİR UNESCO’YU AĞIRLIYOR UNESCO İZMİR’İ KEŞFEDİYOR

İzmir’in tarihsel ve kültürel zenginliklerini görmek, 8 bin yıllık kültürel miras listesine girmeye değer antik kentlerini keşfetmek üzere UNESCO’dan 30 kişilik ekip İzmir’e geliyor.

UNESCO Kültürlerarası Avrupa-Akdeniz Merkezi yetkilileri için düzenlenen kongre ve gezi programıyla İzmir’in antik kentlerinin dünya kültürel miras listesine alınmasını sağlamak amaçlanıyor. Programda Teos Antik Kent ve Sığacık Marina gezileri de yer alırken, 8-9 Temmuz tarihlerinde Alsancak Swissôtel Grand Efes’te yapılacak “Kültür-Turizm: Avrupa Akdeniz Kültürlerarası Köprüler” temalı kongre de Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer konuşmacı olarak yer alıyor.

UNESCO üyesi 8 ülkeden 30 kişilik temsilci grubun katıldığı organizasyon 7-11 Temmuz 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. “Kültür-Turizm: Avrupa Akdeniz Kültürlerarası Köprüler” temalı kongreye katılacak ekip, İzmir kent merkezi, Selçuk-Efes, Bergama ve Seferihisar’a düzenlenen gezilerle antik kentleri ve yerel kültürü tanıyacak. UNESCO Kültürlerarası Avrupa-Akdeniz Merkezi Başkan Yardımcısı Şehnaz Yılmaz, organizasyon sayesinde kentin önde gelen kuruluşlarının aynı amaç için ortak bir platformda biraraya geldiğini belirtti. Yılmaz, “kendi kültürel değerlerimize sahip çıkarak tüm dünyanın değerlerine saygı duyulan bir yaklaşımı geliştirmek için yola çıktık. İzmir’in önde gelen kurum ve kuruluşlarıyla güç birliği yaptık. Bu işbirliğinin gücüyle öncelikle dünya kültürel mirası geçici listesinde yer alan Efes’in kalıcı listeye geçmesini sağlamak için kamuoyu oluşturmayı hedefledik. Sonraki hedefimiz de Bergama, Çeşme, Seferihisar başta olmak üzere diğer kültür miraslarını da listeye aldırmak” diye konuştu.

 

İzmir için seferberlik

Efes, Bergama ve Seferihisar’daki antik kent ve ören yerlerinin Dünya Kültürel Miras listesine alınabilmesi için İzmir’in önde gelen kurum ve kuruluşları seferber oldu. Etkinlik, Italtur’un organizasyonuyla Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Valiliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği, UNESCO Türkiye Milli Komitesi, İzmir Kalkınma Ajansı, İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Selçuk Kaymakamlığı, Konak Belediyesi, Çeşme Belediyesi, Seferihisar Belediyesi, Selçuk Belediyesi, Bergama Ticaret Odası, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), Ege İhracatçı Birlikleri, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, Ege Serbest Bölge Kurucusu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ) işbirliğiyle gerçekleştirilecek. Organizasyonda ayrıca İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri A.Ş. (İZFAŞ), İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), Efes Vakfı, İzmir İş Kadınları Derneği (İZKİAD), Çeşme Turizm Otelciler Birliği (ÇEŞTOB), Balçova Termal Otel, Alsancak Swissôtel Grand Efes ve Solto Alaçatı Otel’in işbirliği ve destekleri bulunuyor.

Kongreye üst düzey katılım

Alsancak Swissôtel Grand Efes’te 8-9 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılacak “Kültür-Turizm: Avrupa Akdeniz Kültürlerarası Köprüler” temalı kongre ile UNESCO temsilcisi bilim insanlarıyla tecrübe ve bilgi paylaşımını sağlamak amaçlandı. Kongrede çok sayıda yerli ve yabancı konuk konuşmacı olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve UNESCO Türkiye Milli Komitesi yetkililerinin açılış konuşmalarıyla başlayacak etkinlikte Yunanistan, İtalya, Hırvatistan ve İspanya’dan konuşmacılar yer alacak.

 

Programda Yunanistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Dr. Rodoula Zissi, Yunanistan Senatör Maya Tsoclis, Zagreb Üniversitesi İleri Akdeniz Araştırmaları Merkezi’nden Prof. Dr. Ivana Burgjelez, İspanya Valensiya Müzesi Müdürü Prof. Dr. Pilar Espona, İtalyan Film Yapımcısı Grazia Rendo, Efes Kazısı Başkanı Dr. Sabine Ladstatter, Dr. Cryssanty Athanassopoulou, Charis Kyritsis, İKSEV Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Erguder Can, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Enstitüsü’nden Prof. Dr Metin Ekici ve Ege Üniversitesi Coğrafya Bölümü’nden Doç. Dr. Gözde Emekli’nin turizm, kültürel miras ve sürdürülebilirlik temalı konuşmaları yer alacak.

Ziyaret sürecinde dopdolu gezi programı

UNESCO ekibini İzmir ziyaretinde yoğun bir kültür ve tur programı bekliyor. Program ilk günün akşamında Hoş geldiniz Yemeği ve Bergama antik kenti Asklepion Tiyatrosu’ndaki Ateşi Çalan konseri ile başlayacak. Kongrenin açılış gününde Meryem Ana, Tren Müzesi ve Şirince Gezisi, son gününde ise Efes’te Gala Yemeği gerçekleştirilecek. Kongre süresince Dünyanın Kültürel Mirası geçici listesinde yer alan Efes başta olmak üzere tarihi dokusu ve turizm potansiyeliyle öne çıkan İzmir beldelerinin önemi hatırlatılacak. Kongre sonrasında ise iki gün boyunca ekibin İzmir’in önemli turizm beldeleri Çeşme ve Seferihisar’da ağırlanması planlanıyor. Ekip Çeşme ve Alaçatı’da yat turu ve gezilere katılmasının ardından Teos antik kenti gezisi ve Sığacık Marina turlarıyla Seferihisar’da konuk edilecek.