İZTAŞIT yola çıktı

Anasayfa / Haberler / İZTAŞIT yola çıktı

İZTAŞIT yola çıktı
İZTAŞIT yola çıktı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşıma bir seçenek daha kazandırdı; İZTAŞIT’lar ilk olarak Seferihisar’dan yola çıktı. Başkan Soyer: Bu proje, İzmir’in toplu ulaşım tarihinde bir milat. Minibüsler gidiyor, yerine çağdaş ulaşım araçları geliyor. Kısa vadede tüm çevre ilçelerimize yayılacak İZTAŞIT’lar, hem sahipleri hem de İzmirliler için kazanç olacak…

Kaliteli ve konforlu toplu ulaşım hizmeti sunma yolunda alternatif ulaşım seçenekleri yaratmayı ve bekleme sürelerini azaltmayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZTAŞIT’ı vatandaşların hizmetine sundu. Hazırlık çalışmalarını ESHOT Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü Bireysel Taşımacılık Kooperatiflerinin Toplu Ulaşıma Entegrasyonu Projesi’nin ilk adımı, Seferihisar’da düzenlenen törenle atıldı.

Törene; Seferihisarlı vatandaşların ve İzmir genelindeki pek çok motorlu taşıyıcı kooperatifinin temsilcilerinin yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Güzelbahçe Belediye Başkan Mustafa İnce ve Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar da katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seferihisar ile İzmir kent merkezi arasında minibüsleriyle ulaşım hizmeti veren şoför esnafının, ESHOT Genel Müdürlüğü denetiminde toplu ulaşım sistemine dahil edildiğini söyledi. Projenin, kentin ulaşım tarihindeki köşe taşlarından biri olacağını vurgulayan Soyer, “Çevre ilçelerde kooperatiflerin verdiği toplu ulaşım hizmetine daha fazla kalite, daha yüksek standartlar ve kurumsal kimlik getiriyoruz. Minibüsler gidiyor, yerine son teknolojiyle donatılmış, konforlu, çevreci, engelli dostu, klimalı, kameralı ve alçak tabanlı İZTAŞIT otobüsleri geliyor. Bu araçlar, kısa vadede tüm çevre ilçelerimizde hizmet vermeye başlayacak” dedi.

İZTAŞIT’lara da İzmirim Kart ile binileceğini kaydeden Soyer, şöyle devam etti: “Toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanma hakkı bulunan engelli vatandaşlarımız ile 65 yaş üstü hemşerilerimiz, ESHOT’un Konak’taki kart merkezinden ve İBB Seferihisar Hizmet Birimi’nden ücretsiz alabilecekleri fotoğraflı İzmirim Kartları ile bu araçlara da ücretsiz binebilecek. Onların biniş bedelleri, ESHOT Genel Müdürlüğü’müzce sübvanse edilecek” dedi.

Yolcu da kazanacak, esnaf da…

İZTAŞIT projesinin toplu ulaşımın tüm tarafları açısından önemli kazanımları olduğunun altını çizen Başkan Tunç Soyer, “Bugünden itibaren Seferihisar’da, yakın gelecekte de tüm çevre ilçelerimizde toplu ulaşım hizmetini sadece İZTAŞIT’lar verecek. Bu hizmet, 76 yıllık toplu ulaşım çınarı ESHOT’un güvencesi ve denetimi altında yapılacak. Bireysel taşımacılarımız, kurumsal kimliğe ve prestije kavuşacak. Vatandaşlarımız için ciddi bir rahatlık ve konfor sağlanacak. Bu tabloda; daha fazla konforlu aracın, çok daha sık çalıştığını; hemşerilerimizin bekleme sürelerinin çok azaldığını göreceğiz. Ayrıca İZTAŞIT’lar, daha önce ESHOT otobüslerinin gidemediği, yalnızca minibüslerin çalıştığı mahallelere de hizmet verecek. Araçların, ESHOT denetiminde olması ise kaliteli ve kurumsal hizmetin garantisi olacak. Programlı seferlerin saatleri, ESHOT’un internet sitesinde ve akıllı telefonlara yüklenebilen ESHOT uygulamasında görülebilecek” diye konuştu.

Son olarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “yerelde kalkınma” stratejisinin, İZTAŞIT projesinin de özünü oluşturduğunu söyleyen Soyer, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün Seferihisar’da olduğu gibi, gelecekte de tüm çevre ilçelerde İZTAŞIT’ların sahipleri, orada geçmişten beri bireysel taşımacılık yapan kooperatif üyeleri olacak. Özel halk otobüsü mantığıyla bu hatları ihaleyle satmayacağız. Bu işi yıllardır yapan gerçek sahiplerinin, şoför esnafımızın işlerini geliştirip ekmeklerini büyüteceğiz. Çünkü biz halk belediyeciliği yapıyoruz. En temel hedeflerimizden biri, İzmir’in her yerinde refahı artırmak ve bu refahı şehrin tümüne adil bir şekilde dağıtmak. Herkes bilsin ve emin olsun ki; İZTAŞIT’ın arkasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT’un mayasındaki İzmirlilik ruhu ve ‘halk sevgisi’ var. Seferihisar’ımıza, İzmir’imize ve tüm hemşerilerimiz ile kooperatiflerimize hayırlı, uğurlu olsun.”

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, kent ulaşımında milat olacak projenin Seferihisar’da başlayacak olmasının gururunu yaşadıklarını söyledi. Yetişkin, “Projenin başarılı olması ve hemşerilerimizin memnuniyeti için biz de belediye olarak her türlü desteği vereceğiz” dedi. 

SS 43 No’lu Seferihisar Ürkmez Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Ömer Sümbül de yeni dönemin hayırlı olmasını diledi, İzmirlilere kaliteli ve konforlu toplu ulaşım hizmeti vermek için çalışacaklarını ifade etti.

Törenin sonunda, İZTAŞIT’ların üreticisi olan firma temsilcileri, Başkan Tunç Soyer’e, projeyi hayata geçirdiği, üretime ve ekonomiye dolaylı olarak destek verdiği için plaketle teşekkür etti.

İZTAŞIT otobüsleri, kurdele kesilerek hizmete alındı. Başkan Soyer, protokol üyeleri ve vatandaşlar, İZTAŞIT’ları şehir turu atarak tanıttı.

***

Proje hakkında…

Bireysel Taşımacılık Kooperatiflerinin Toplu Ulaşıma Entegrasyonu Projesi kapsamında, Seferihisar’da dağınık olarak faaliyet gösteren taşımacılık kooperatifleri SS 43 No’lu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi ismi altında birleşti. Araç sahipleri, güçlerini birleştirerek tek tip 28 yeni otobüs satın aldı. Araçlar, ESHOT Genel Müdürlüğü İnciraltı Garajı’nda, toplu ulaşıma uygun şekilde hazırlandı.

İzmirim Kart ile binilecek

İZTAŞIT seferleri, 29 Aralık Pazar günü itibariyle Seferihisar-İzmir arasında başladı. Tüm toplu ulaşım araçlarına olduğu gibi İZTAŞIT’lara da İzmirim Kart ile binilecek. Sefer saatleri, ESHOT’un internet sitesinden ve akıllı telefonlara yüklenebilen ESHOT uygulamasından görülebilecek.

Engelli ve 65 yaş üstü yolcular

ESHOT otobüslerine “ücretsiz” biniş hakkı bulunan yüzde 40 ve üzeri engelli raporu sahipleri, ağır engellilerin bir refakatçisi ve 65 yaş üzeri vatandaşlar; ESHOT’un Konak’taki kart merkezinden ve İBB Seferihisar Yerel Hizmetler Müdürlüğü’nden ücretsiz alabilecekleri fotoğraflı İzmirim Kart ile İZTAŞIT’lara da ücretsiz binebilecek.

ESHOT denetimli olacak

Araçlar, sürücüler ve kooperatif yönetimi ESHOT denetimli olacak. ESHOT şoförlerine verilen tüm eğitimler, İZTAŞIT sürücülerine de düzenli olarak verilecek. Ulaşım planlamalarını da ESHOT yapacak. İZTAŞIT’lara takılacak ücret toplama cihazlarının (validatör) verilerini, hem araç sahipleri hem de ESHOT Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanlığı görecek. Araç başına düşen hasılat ve ücretsiz binişlerin toplamı, aylık olarak araç sahiplerine ödenecek.

Her mahalleye sık sefer

Seferihisar-İzmir ile Ürkmez-İzmir hatlarında ve Seferihisar dahilinde toplu ulaşım hizmetini sadece İZTAŞIT otobüsleri verecek. Sık sefer saatleriyle çalışacak İZTAŞIT’ların gitmediği mahalle kalmayacak. Trafikte minibüslerin neden olabildiği riskler sona erecek. Mevcut ESHOT duraklarını İZTAŞIT’lar kullanacak. İZTAŞIT’lar, aşağıdaki hatlarda hizmet verecek:

975 Seferihisar – F. Altay (Ulamış’a girmez)

985 Seferihisar – F. Altay

986 Ürkmez – Seferihisar

987 Ürkmez – F. Altay

989 Orhanlı – Seferihisar

990 Beyler – Seferihisar

991 Çamtepe – Seferihisar

Tüm ilçelere yayılacak

İZTAŞIT’ların, yakın gelecekte önce Yarımada genelinde, ardından da İzmir’in tüm çevre ilçelerinde çalışması hedefleniyor. Bu doğrultuda, ESHOT Genel Müdürlüğü’nün, ilçelerde hizmet veren bireysel taşımacılık kooperatiflerinin yönetimleriyle görüşmeleri devam ediyor.

Araçların özellikleri

Sekiz metre uzunluğundaki İZTAŞIT, 21’i oturan olmak üzere 60 yolcu kapasiteli. Son teknolojiyle donatılmış, konforlu, Euro 6 emisyon kriterlerine uygun, engelli dostu, klimalı, kameralı ve alçak tabanlı otobüsler, GPRS cihazı sayesinde filo takip sistemine de uyumlu.