ÇOCUK MİSAFİRLERİMİZ GELİYOR

Anasayfa / Haberler / ÇOCUK MİSAFİRLERİMİZ GELİYOR

ÇOCUK MİSAFİRLERİMİZ GELİYOR
ÇOCUK MİSAFİRLERİMİZ GELİYOR

 

Çocuk Dostu Kent olmak için UNICEF’e başvuran Seferihisar Belediyesi, tüm insanlığa örnek bir projeye imza atarak farklı kültürlerdeki çocukları bir araya getiriyor.

Uzakdoğulu depremzede çocuklar, Güneydoğulu terör mağduru çocuklar, Türkiye’nin en batısına misafir olarak Seferihisar’a geliyor. Depremde ailelerini kaybetmiş Japon çocuklar ve hayatlarında ilk kez Batman dışına çıkacak çocuklar, Seferihisar Belediyesi’nin öncülüğünde, Seferihisarlı 45 gönüllü ailenin yanında tatil yapacaklar.

25 Temmuz-10 Ağustos 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek buluşmada, Seferihisar’dan tüm dünyaya “Farklı kültürlerle bir arada yaşamanın, çocuklarla birlikte öğrenmenin, yeni ve unutulmaz şeyler yaşamanın, renkleri, dilleri, ırkları ne olursa olsun tüm çocukların bizim çocuklarımız olduğunun” mesajı verilecek. 15 gün boyunca Seferihisar Belediyesi tarafından hazırlanan etkinliklerle, Seferihisarlı çocukların ev sahipliğinde bir tatil geçirecek olan Japon çocuklar Türk Hava Yolları’nın, Batman’lı çocuklar ise Niyazoğlu Turizm’in sponsorluğuyla gelecek.

Büyük bir sosyal sorumluluk projesine imza attıklarını ve bu adımın Çocuk Dostu Kent olmak için hazırlanan Seferihisar için önemli bir adım olduğunu vurgulayan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer,

“Seferihisarlılarla birlikte büyük bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyoruz. Web sayfamızdan ilçemize 45 çocuk gelecek, evinizde misafir etmek ister misiniz diye sorduğumuzda yüzlerce başvuruyla karşılaştık. Halkımızın yoğun talebiyle birlikte ne kadar önemli bir işe imza attığımızdan emin olduk. Tarihinin en büyük felaketini yaşayan Japonya’da ailelerini kaybetmiş çocuklar büyük bir travma yaşıyor. Tsunamiyle tanışan çocuklar, annelerini, babalarını, evlerini, okullarını kaybetmenin acısını ne yazık ki hep yaşayacaklar. Ancak şu an henüz yaraları daha tazeyken bir aile şefkatine, bir tabak yemeğe, bir büyüğe, bir kardeşe kısacası bir aileye özlem duyuyorlar. Doğdukları günden beri silah sesleri ve terörün dehşetiyle yaşamış, hayatları boyunca hiç denizi görmemiş Batman’lı çocuklar, televizyonlarda gördüğü, ekranın içindeki barış ve refah dünyasını merak ediyor. Japon ve Batman’lı çocuklar 15 gün boyunca Seferihisar Belediyesi tarafından hazırlanan etkinliklerle, Seferihisarlı çocukların ev sahipliğinde bir tatil geçirecek. Temel olarak farklı kültürlerden gelen ve bir arada yaşayacak olan çocuklar, aslında tek farkımızın yaşadıklarımız ve yaşadığımız yer olduğunu görecekler. Her şeyden önemlisi bu çocukların, hayatları boyunca hatırlayacakları, arayacakları, mektup yazacakları, belki de gelecekte ziyaret etmek isteyecekleri birer kardeşleri, anneleri, babaları, aileleri olacak” dedi.