Jeotermal Kongresi başladı

Anasayfa / Haberler / Jeotermal Kongresi başladı

Jeotermal Kongresi başladı
Jeotermal Kongresi başladı

JEOTERMAL KONGRESİ BAŞLADI

Seferihisar Belediyesi ve Ege Üniversitesi ortaklığıyla düzenlenen Jeotermal Kongresi Seferihisar Doğanbey Angora Beach Resort’ta başladı.

Toplantı başkanlığını Ege Üniversitesi Çevre Merkezi Müdürü Ümit Erdem’in yaptığı kongrenin açılış konuşmaları  Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müşaviri Osman Tatar, İlçe Kaymakamı Şakir Erden,  Ege Üniversitesi Bitam Koordinatörü Prof. Dr Fazıl Apaydın tarafından yapıldı.

Ege Üniversitesi Çevre Merkezi Müdürü Ümit Erdem yaptığı konuşmasında; “Biz ülke olarak ne yazık ki bazı kaynaklarımızdan faydalanamıyoruz. Bunlardan bir tanesi de Seferihisar’daki kaynaklar. Dünya sıralamasında termal zenginlik olarak 5. Sıradayız ama değerlendirme sıralamasında sonlardayız. Bugün burada bilim insanlarıyla birlikte hem yerel hem merkezi yönetimlere iyi sonuçlar vermek istiyoruz. Bu kongreyi hem bu kaynakların zenginliğinin yüksek olması hem de Sakin Şehir olarak Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını kullanmayı kendine benimsemiş Seferihisar’da yapmak istedik. Umarım ülkemiz için iyi sonuçlar çıkaracağımız bir kongre olur”dedi.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “ İzmir kendine sağlık kenti olmak gibi bir kimlik benimsedi. Bu kimlikte İzmir’e çok yakıştı. Bölgemizde bu kimlik için çok önemli kaynaklar var.  Ayrıca burasının başka bir özelliği dünyanın hiçbir yerinde olmayan termal kaynakların masmavi denizle  buluşması gibi eşsiz bir değer var. İzmir için konu EXPO olunca Sağlık turizmine çok uygun kaynaklar ilçemiz sınırları içerisinde. Önümüzdeki 30-50 yılı planlayarak dünyanın sağlık kenti olmayı planlayabiliriz” dedi. Bu kaynaklar içerisinde utanç verici bir şeyin daha olduğunun altını çizen Başkan Soyer; “Bundan 2 Bin yıl önce  burada yaşayan insanlar 8 km ötedeki Lebedos’a suyu taşımayı başarmışlar, kullanmışlar. Biz bugünün teknolojisinde daha bir gramını bile taşıyamadık. İnşallah bugünkü toplantının sonuçları bu utancı kaldırmamıza yardımcı olur” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müşaviri Osman Tatar; “Benim için en önemlisi yerli, yenilenebilir, ve yakın olması. Yıllarca toprağın altında unuttuğumuz öz kaynaklarımızı kullanarak 19 ayrı enstitüde kullanabiliriz. Ege Üniversitesi ve Seferihisar Belediyesi’ne kongre için teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantı İzmir Jeotermal A.Ş. Genel Müdürü Sinan Arslan’ın İzmir ve Jeotermal konulu sunumuyla devam edecek.

İki gün sürecek toplantıda şu oturumlar yer alacak:

8 Haziran 2012 Saat 14.00

Konu: Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Oturum Başkanı: Prof.Dr. Fazıl Apaydın

Konuşmacılar: Prof.Dr. Mustafa Güneş, Prof.Dr. Ercan Tatlıdil, Prof.Dr, Engin Türe, Doç.Dr, Niyazi Aksoy

9 Haziran 2012 Saat 10.00

Konu: Jeotermal ve Yeni Teknolojiler

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Zafer Akçığ

Konuşmacılar: Prof.Dr. Abdurrahman Satman, Prof.Dr. Nergis Erdoğan, Yrd. Dç.Dr. Hüseyin Günerhan, Onur Taş, Nurdan Yıldırım Özcan

9 Haziran 2012 Saat 14.00

Konu: Yavaş Şehir Seferihisar Özelinde Jeotermal

Oturum Başkanı: Prof.Dr. Günnur Koçar

Konuşmacılar: Yenipazar Belediye Başkanı Yğsran Erden, Jeotermal A.Ş. adına Tolga Sayık, Balçova Termal Genel Müdürü Turabi Çelebi, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya

Saat 17.00’da ise iki günün değerlendirilmesi yapılarak kongre tamamlanacak.