JEOTERMALLE ISINMAK İSTİYORUZ.

Anasayfa / Haberler / JEOTERMALLE ISINMAK İSTİYORUZ.

JEOTERMALLE ISINMAK İSTİYORUZ.
JEOTERMALLE ISINMAK İSTİYORUZ.

Seferihisar Çevre Platformu’nu oluşturan dernekler bir araya gelerek “Jeotermalden, güneşten, rüzgardan, bor madeninden elde edilecek alternatif enerji kaynaklarımızdan enerji istiyoruz” açıklaması yaptı.

 

HABERİN VİDEOSU:

{vimeo width=”600″ height=”420″}22123526{/vimeo}

 

Seferihisar Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklamasına Alevi Kültür Dernekleri, Atatürkçü Düşünce Derneği, Akut, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Doğanbey Çevre, Kültür, Turizm ve Tanıtma Derneği, Ürkmez’i Güzelleştirme, Çevre, Kültür, Turizm Tanıtma Derneği, Çevre Koruma Derneği, Doğa ve Hayvan dostları Derneği, Kent Konseyi, Tema Temsilciliği ve Teos Doğa Sporları Gurubu Seferihisar temsilcileri katıldı. Çevre Paltformu adına basın açıklamasını yapan Akut Seferihisar ekibi Başkanı Vahdi Sarıkaya şunları söyledi:

Seferihisar yenilenebilir, temiz , çevreci ve ulusal kaynağımız olan jeotermal ile, kalkınma ve gelişme planlarında, tarım, turizm, çevre, elektrik enerjisi, ısınma gibi gelişmişlik göstergesi olan konularda ne zaman söz sahibi olacaktır? Jeotermal diğer enerji kaynakları ile karşılaştırıldığında doğalgaza kıyasla %50 daha ucuzdur. Seferihisar jeotermal kuyularının sıcaklıklarının 147,153 ve 118 derecelerde olduğunu belirten sayın yetkililer, bu sıcaklıkta elektrik üretiminin de sağlanabileceğini belirtmişlerdi. Ayrıca bölgesel ısıtma ve seracılık ve ek termal tesislerde kullanımın söz konusu olduğunu belirtmişlerdi. Ne oldu?

Ülkemizde nükleer santral tartışmaları 1970’li yıllarda başlamış ve son yıllarda yoğunlaşmıştır. 1986 yılında meydana gelen Çernobil faciasına kadar 400 küsur nükleer kazanın meydana geldiği, bunların pek çoğunun gizlendiği, çevreci kuruluşlar ve STKlar tarafından tespit edilmiştir. Kanada ve Amerika 1978, Almanya’da 1982 yılından bu yana ve dünyanın birçok yerinde nükleer santral siparişi yoktur. Türkiye yerli yenilebilir enerji kaynaklarını uzun yıllardır ihmal etmiştir. Esas olan kendi kaynaklarımıza dayalı bir ulusal enerji politikamızın oluşturulması ve yerel kaynaklarımıza öncelik verilmesi gerekmektedir.  Seferihisar’da jeotermal ile ısınmak ve jeotermal kaynaklardan elde edilecek elektrik enerjisini kullanmak istiyoruz. Dünyada işsiz kalan nükleer lobilerin ve şirketlerin kar hırslarına çocuklarımızın ve dünyamızın geleceğini kurban vermeyeceğiz.

Basın açıklamasının ardından gurup alkışlarla birlikte açıklamayı tamamladı.