KABUL EDİLEN PROJELER

Anasayfa / Haberler / KABUL EDİLEN PROJELER

KABUL EDİLEN PROJELER

Kabul Edilen Projeler

Avrupa Birliği Sivil Toplum Diyaloğu-II: Balıkçılık ve Tarım Hibe Programı

Seferihisar’da Sürdürülebilir Balıkçılığın Geliştirilmesi Projesi

Tarım ve Balıkçılık Hibe Programının genel hedefi, potansiyel faydalanıcıların Avrupa Birliği politika ve uygulamaları konusunda daha fazla bilgi sahibi olmalarını ve bu hususları daha iyi anlamalarını sağlamak ve üye ülkeler ve Türkiye’deki balıkçılık sektöründe olduğu kadar tarım, gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı sektörlerindeki tüm aktörler arasında temasları güçlendirerek, karşılıklı deneyim alışverişi ile katılım için hazırlıklı olmalarına olanak vermektir.

Başvuran Kuruluş: Ricerca e Cooperazione – RC

Ortaklar: Seferihisar Belediyesi

Pollica Belediyesi (İtalya)

Sığacık Su Ürünleri Kooperatifi ve Seferihisar Su Ürünleri Kooperatifi

ICEA (İtalyan Sivil Toplum Kuruluşu)

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi

Universita’la Sapienza (İtalya)

Bütçe: Yaklaşık 200.000 Euro

Hibe Oranı: %90

Projenin Amacı: Seferihisar balıkçı kooperatiflerinin üretim ve pazarlama açılarından balıkçılık standartlarını, İtalyan ortakların deneyimleri sayesinde Avrupa Birliği standartlarına yükseltmek.

Avrupa Birliği Tarım ve Balıkçılık Hibe Fonuna yapılan başvuru sonucu kabul edilen projenin amacı Seferihisar’da balıkçı kooperatiflerinin üretim ve pazarlama kapasitelerini arttırmak ve Avrupa Birliği standartlarında sürdürülebilir balıkçılık yapılmasını sağlamaktır. İki Cittaslow kentinin dayanışması sonucu ortaya çıkan projede bir balıkçı kasabası olan Pollica’daki balıkçı kooperatifleri, Avrupa Birliği’nin balıkçılık mevzuatıyla ilgili deneyimlerini ve bilgilerini Seferihisarlı meslektaşlarına aktaracak. Ege ve Universita’la Sapienza üniversitelerinin bilimsel destekleriyle Seferihisar’daki balıkçılar üretim ve pazarlama aşamalarında Avrupa Birliği standartlarına kavuşacaklar. Proje kapsamında Sığacık ve Seferihisar Su Ürünleri Kooperatifi üyelerine Avrupa Birliği mevzuatı çerçevesinde üretim ve pazarlama üzerine teknik eğitimler verilecek, Pollica kentinde yerinde incelemeler yapılacaktır. Seferihisar’da balıkçılığın çevreye, av yasaklarına ve türlerin devamına saygılı olması için gerçekleştirilecek çalışmalarla balıkçılık alanında bir Seferihisar markası oluşturulacaktır. Proje çerçevesinde Sığacık balık mezatı yenilenecek ve kooperatifin balık saklama olanaklarının iyileştirilecektir.