Kadın Çiftçiler Seferihisar’da Yarıştı

Anasayfa / Haberler / Kadın Çiftçiler Seferihisar’da Yarıştı

Kadın Çiftçiler Seferihisar’da Yarıştı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen "Kadın Çiftçiler Yarışıyor" isimli bilgi yarışması İzmir’in ilçesi Seferihisar Doğanbey mahallesi Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Merkezinde yapıldı. Büyük ilgi gören yarışmada İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın eşi Berrin Kıraç, Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Güldal, İl Sağlık Müdürü Bediha Türkyılmaz, Seferihisar İlçe Tarım Müdürü Ali Özdemir, Seferihisar Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Gülbağ ve  Seferihisar Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Koop. Başkanı Neptün Soyer kadın çiftçileri yalnız bırakmadı. TRT Türk Halk Müziği sanatçısı Makbule Kaya da türküleriyle yarışmaya renk kattı.

Açılış konuşmasını yapan İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, tarımın her safhasında kadınların büyük emeği olduğunu söyledi. Kadınların tarıma katkılarının anlatılması açısından bu tip organizasyonların önemli olduğunu belirten Güldal, hedeflerini Burdur'daki bölge finalinde birinciliği kazanmak olarak açıkladı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise kadınlar ekonomik ve toplumsal hayata katıldıkça daha huzurlu bir toplum oluşacağına inandığını söyledi.

Bu yıl 10.'su düzenlenen yarışmada, çiftçilikle uğraşan kadınlar birincilik için mücadele etti. İzmir'in 17 ilçesinden 17 kadının katıldığı yarışmada Ödemiş'ten RuhşenCinbal birinci, Foça'dan Elmas Geniş ikinci, Menderes'ten Aysel Teki üçüncü oldu. Seferihisar adına yarışmaya katılan Susam Kanyiş beşincilik ile yetindi. Dereceye girenlere, çeşitli hediyelerin yanında tam, yarım ve çeyrek altın verildi.

Kadınları sosyal bir ortamda biraraya getirmenin yanısıra modern tarım uygulamaları hakkında eğlendirerek bilgilendirmeyi amaçlayan yarışmada, il elemelerinin ardından bölge elemelerine geçilecek. Birinci Ruhşen Cinbal, 16 Mayıs 2013'te Burdur'da yapılacak bölge finalinde İzmir'i temsil edecek. Burada birincilik elde eden yarışmacı, 3 bin liralık ödülün sahibi olacak ve Türkiye finalinde yarışacak. Aydın, Manisa, Balıkesir, Muğla, Burdur, Denizli, Isparta, Antalya ve İzmir illerinin yer aldığı bölge finalinde birinci olacak kişi, Balıkesir'de düzenlenecek Türkiye finaline katılacak. Türkiye finalini kazanan kadın çiftçi ise 10 bin liralık nakit para ve 50 bin liralık proje desteğinin sahibi olacak. Ayrıca bu yıl ilk defa Türkiye finalinde yarışarak ikincilik ve üçüncülük elde eden hanımlar da 50 bin liralık proje desteğinden faydalanacak.

 

{gallery}2013-mart-kadin-ciftci-haber{/gallery}