KADIN ÇALIŞMALARI VE YEREL DEĞERLERLE KALKINMA PANELİ

Anasayfa / Haberler / KADIN ÇALIŞMALARI VE YEREL DEĞERLERLE KALKINMA PANELİ

KADIN ÇALIŞMALARI VE YEREL DEĞERLERLE KALKINMA PANELİ
KADIN ÇALIŞMALARI VE YEREL DEĞERLERLE KALKINMA PANELİ

Seferihisar Belediyesi ve TOSYÖV işbirliğiyle Seferihisar Kültür Sarayı’nda “Kadın Çalışmaları ve Yerel Değerlerle Kalkınma Paneli” düzenlendi.

Panelin moderatörlüğünü Ege Tv Program Yapımcısı İsmail Uğural yaparken, TOSYÖV Proje koordinatörü Cüneyt Örkmez, Türk Demokrasi Vakfı Projeler Koordinatörü Asuman Tongarlak, Devlet Planlama Teşkilatı Gençlik Proje Koordinatörü Tuğba Çanşalı ve TE-TA Teknik Tarım Genel Müdürü Sümer Tomek Bayındır konuşmacı olarak katıldı. Programa Seferihisarlı kadınlar büyük ilgi göstererek Kültür Sarayı’nı doldurdu.

Programı açılış konuşmalarını panelin düzenlemesinde katkısı bulunan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer Seferihisarlı kadın girişimcileri adına gerçekleştirdi. Soyer konuşmasında, böyle bir toplantının Seferihisar’da gerçekleşmesinden duyduğu mutluluğu dile getirirken salonu dolduran Seferihisarlı kadınlara ve konuşmacılara katılımlara için teşekkür etti. Neptün Soyer’in ardından TOSYÖV İzmir Destekleme Derneği Sinan Vezircilioğlu ve TOSYÖV Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Mahmut Esat Yalçın konuşmalar yaptı. Programa Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden, Seferihisar Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Ercan ve Nilgün Durmazer de katıldı.

Panelin moderatörü İsmail Uğural ilk sözü Cüneyt Örkmez’e verdi. Örkmez konuşmasında kadın emeği değerlendirme ve yerel değerlerle markalaşmadan ve kalkınmada yeni trendlerdeki görüşlerini izleyicilerle paylaştı. Panelin ikinci konuşmacısı Asuman Tongarlak yeni girişimcilere mali yardım programları hakkında bilgiler verdi. Tongarlak her fikir proje değildir ama her fikir bir projeye dönüşebilir diyerek, kadınlardan cesaretli olmalarını istedi. Üçüncü olarak söz alan Tuğba Çanşalı yerel gençlik projeleri ve bu projelerden girişimcilerin nasıl yararlanacaklarını anlattı. Son konuşmacı olan Sümer Tomek Bayındır konuşmasında tarımsal girişimcilik ve girişimcilere sağlanan desteklerden bahsederken, geliştirdikleri projelerde nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini vurguladı.

Panelin değerlendirmesini yapan moderatör İsmail Uğural artık kadınlara erkeklerin sadece destek vermek yerine, ekonomik hayata aktif şekilde geçmesini sağlamaya yardımcı olması gerektiğini söyledi.

Programın sonunda tekrar söz alan Neptün Soyer, 7 arkadaş olarak kurdukları S.S. Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurduklarını ve salyangoz üretimine başladıklarını söyleyerek tüm kadınları kooperatife davet etti ve gelin hep birlikte Seferihisar için bir şeyler yapalım, daha fazla ne yapabiliriz diye projeler üretelim dedi.

Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden deneyimlerinizle Seferihisar’a ve Seferihisarlılara çok şey kattınız, teşekkür ediyoruz diyerek paneli tamamladı.