Kadının Adı da var… Hakkı da…

Anasayfa / Haberler / Kadının Adı da var… Hakkı da…

Kadının Adı da var… Hakkı da…
Kadının Adı da var… Hakkı da…

Seferihisar Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nin düzenlemiş olduğu ‘Kadının Adı da Var… Hakkı da’ başlıklı panel yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Etkinlikte öne çıkan konu ‘kadın ve şiddet’ olmasına karşın, kadın sorunlarıyla ilgili hemen her konuya da değinildi. Özellikle toplumsal cinsiyetçilik, erkek egemen ideolojinin biçimleri, kadın haklarının bugünkü durumu, aile içi şiddetin nedenleri ve kadın sorunlarının çözümü için üretilmesi gereken politikalar gündeme alındı.

Panelin konuşmacılarından olan Ege Üniversitesi Psikoloji bölümü öğretim üyesi Melek Göregenli günümüz kadınının daha etkin, haklarını arayan ve örgütlenen kadın olduğunu ancak alınması gereken çok yol olduğunu belirtti. Göregenli; “Erkek egemen söylem hayatın her yanında var. Kadınlar bu söylemleri ters yüz etmeli ve değiştirmelidir” dedi.

 

Yazar Aslı Tohumcu yazdığı kitaplardaki kadınları ele alarak soruna farklı bir yaklaşım getirdi ve kahramanlarından yola çıkarak kadın sorunu konusunda neler yapılması gerektiği konusunda fikir açıcı görüşler dile getirdi. Tohumcu konuşmasında medyanın kadına yönelik şiddetle ilgili kullandığı dili de eleştirerek “Bu haberleri iyi analiz etmeli, kadını bir metaya dönüştüren haber dilini deşifre etmeliyiz” dedi.

 

Avukat Sevgi Binbir ise kadın ve şiddet sorununun hukuksal boyutuyla ilgili bilgiler verdi. Kadın hareketinin mücadelesini, bugün gelinen noktada yasalar karşısında kadınların durumunu ve yapılması gerekenleri aktardı. Binbir “Kadınların haklarını elde etmeleri için örgütlenmeleri ve mücadeleyi sürdürmeleri gerekiyor.

 

Oturduğumuz yerde kimse bize ‘alın bu haklar sizindir’ demez.  Kadın danışma merkezleri, kadın platformları, dernekleri mücadelenin en önemli adresleridir” diyerek konuşmasını tamamladı.

Panel Mandalina Kitabevi’nin açtığı standa yazar Aslı Tohumcu’nun kitaplarını imzalamasıyla son buldu.

Yaklaşık bir yıl önce kurulan Kadın danışma merkezi’nin ilk etkinliğine gösterilen ilgi Seferihisarlı kadınların konuya ne denli duyarlı olduklarını gösterdi.

 

Seferihisar’da kadın odaklı sosyal politikalar üreterek ilçemizde kadınların yaşamlarında yepyeni bir sayfa açmayı hedefleyen merkezin etkinlikleri artarak ve çeşitlenerek sürecek.