KARADENİZLİLERDEN BOL BOL HORON

Anasayfa / Haberler / KARADENİZLİLERDEN BOL BOL HORON

KARADENİZLİLERDEN BOL BOL HORON
KARADENİZLİLERDEN BOL BOL HORON

Seferihisar’da gerçekleşen Kültürler Buluşması’nın üçüncü gecesi olan Karadenizliler Gecesi’nde, geceye katılanlara ekmek arası hamsi ve mısır kuymağı, siron yöresel yemekleri dağıtılırken, Karadenizli sanatçılar kemençe eşliğinde horon dolu bir gece yaşattı.
Seferihisarlılar Buluşması adı ve “Barış” temasıyla ve “Farklı Kültürler Ayrılık Değil Zenginleşme Nedenidir” sloganıyla ikinci kez düzenlenen Seferihisar’ı oluşturan Kültürler Buluşması Ahıska Türkleri, Tokatlılar’ın ardından Karadenizliler ile devam etti. Gün boyunca 6 dernek tarafından açılan standlar yine renkli görüntülere sahne oldu. Karadenizliler tarafından düzenlenen geceye Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden, Garnizon Komutanı Süreyya Doğan, Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Bölgesi Karadenizliler Federasyonu Başkanı Aydın Özyağar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

VİDEO:

{vimeo}30727524{/vimeo}

 

Seferihisar Karadenizliler Derneği Başkanı Mustafa Ulu yaptığı konuşmada; “Belediye Başkanımın geçen sene bu işi yapalım dediğinde bu iş olur mu dedik, tereddütlerimiz vardı. Geçen sene küçüktük bir aileydik, bu sene büyüdük bir sülale haline geldik. Bu gecelerin en büyük anlamı herkesi birbirine tanıştırmak, kaynaştırmak, örf ve adetlerini birbirine tanıtmak olduğunu görüyoruz. Tek bir amacımız var, hepimiz Türk Bayrağı’nın altında Türkiye Cumhuriyeti için çalışan, bu vatan için canını veren insanlar olarak buradayız. Başkanım da hep söylüyor bu yeni yapılan anayasaya bir katkı. Buradan çıkacak mesajla barış dolu bir anayasa hazırlanacağını düşünüyorum” dedi.
Kemençe Sanatçıları İhsan Aydın ve Hayri Yaşar Karagülle’nin sahne aldığı gecede, Seferihisar Karadenizliler Derneği Horon Ekibi eşliğinde tüm Seferihisarlılar horon oynadı. Kemençe eşliğinde eğlence gecenin geç saatlerine kadar devam etti.

SIRA YOZGATLILARDA
Seferihisar Kültürler Buluşması 18 Ekim Salı akşamı Yozgatlılar Gecesi’yle devam edecek. 6 gün sürecek etkinliğin son iki günü olan 19 Ekim Çarşamba Doğu ve Güneydoğu Anadolulular Gecesi, 20 Ekim Perşembe Afyonkarahisarlılar Gecesi düzenlenecek. Etkinlik alanında bulunan yöresel standlar her gün Saat 15.00’da açılmaya devam edecek.