Katmerli sansür ortamında gazetecilik yapmak

Anasayfa / Haberler / Katmerli sansür ortamında gazetecilik yapmak

Katmerli sansür ortamında gazetecilik yapmak

Baskının en yoğun olduğu dönemde 1980 darbesi öncesi gazeteciliğe başladığını söyleyen gazeteci – yazar Can Dündar, “Ama bu dönem daha da ağır. Şimdi basının genel olarak itibar kaybettiği, güven erozyonuna uğradığı bir süreç yaşıyoruz. Ve bugün gelinen noktada katmerli sansür ortamında gazetecilik yapmaya çalışıyoruz” dedi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Seferihisar Belediyesi işbirliğiyle “Belediye ve Basın İlişkileri” konulu sohbet toplantısı düzenlendi. Toplantıya İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa, Milliyet Gazetesi yazarı Can Dündar, belediye basın danışmanları ve İGC üyesi gazeteciler katıldı.

CESARETİN VAR MI?

Türk basınının içinde bulunduğu duruma ilişkin görüşlerini paylaşan gazeteci – yazar Can Dündar, gazeteciliğin giderek cesaret gerektiren bir hal aldığını belirterek, şunları söyledi:
“Şimdi bana gazeteci olmak istediğini söyleyen gençlere ilk olarak; ‘cesaretin var mı, yeterince cesur musun’ diye soruyorum. Çünkü bu iş giderek cesaret gerektiren bir hal aldı. Bugün gazetecilikte gençlere idol olarak gösterebileceğimiz isimler ya mezarda ya da cezaevinde. Gençlere Uğur Mumcu gibi olun desem başına gelecekler ortada, Balbay gibi olun desem o da ortada. Gençler heves göstereceği anda böylesine acı bir tablo çıkıyor karşılarına. Bu yüzden de bu iş giderek cesaret gerektiren bir hal aldı.”

Gazetecilerin ve okurların zihinlerinde duvarlar oluştuğunu dile getiren Dündar, “Kuracağınız bir cümle sizi işinizden, evinizden, özgürlüğünüzden hatta ve hatta canınızdan edebilir. Bu şartlarda kalem oynatmak gerçekten zor. Sadece siyasi baskı değil, kademe kademe birçok baskı yaşıyoruz. Katmerli sansür ortamında gazetecilik yapmaya çalışıyoruz” dedi.

ALTERNATİF MEDYA

Dündar, bu sistem içinde tek çıkış yolunun objektif habercilik yapmak adına alternatif medya oluşturmak olduğunu vurgulayarak, bunun için Cemiyetlere ve sendikalara önemli görevler düştüğünü söyledi. Dündar, alternatif medya için “özgürlüklerin şehri İzmir” in en ideal kent olduğunu da sözlerine ekledi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel de deneyimli gazeteci Can Dündar’ı aralarında görmekten mutluluk duyduklarını belirterek, “Toplumun avukatlığını yapan gazeteciler kendi hakkını savunamıyor. Gazeteciler, kendi sorunlarını yazamaz, kendi sorunları için çözüm üretemez hale geldi” diye konuştu.
Toplantıda söz alan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de, “Sosyal medya gelişti ama buna rağmen birbirimizi anlamak, iletişim kurmak adına eksiklerimiz var. Basınla yerel yönetim ilişkileri nasıl daha gelişir, aramızdaki iletişim nasıl daha güçlenir bunları konuşalım istedik” dedi.

 

{gallery}katmerli-sansur{/gallery}