KOYUN KEÇİ PANAYIRI BAŞLADI

Anasayfa / Haberler / KOYUN KEÇİ PANAYIRI BAŞLADI

KOYUN KEÇİ PANAYIRI BAŞLADI
KOYUN KEÇİ PANAYIRI BAŞLADI

Küçükbaş hayvancılık sektörünün hareketlenmesi için geçen ilki düzenlenen Koyun- Keçi Panayırı’nın ikincisi çeşitli etkinliklerle Seferihisar Kapalı Pazar Yeri’nde başladı.

İki gün sürecek etkinlikler, koyun ve keçi sürülerinin de katıldığı kortej yürüyüşü ile başladı.  Panayırın açılış törenine İzmir Valisi Cahit Kıraç, İlçe Kaymakamı Şakir Erden, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Koyun Keçi Birliği Başkanı Özer Türer, İzmir Milletvekili S. Mehmet Tekelioğlu, İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlknur Denizli ve Seferihisarlı vatandaşlar katıldı.
“Güzel İzmir’in şirin ilçesi Seferihisar’dayız” diye söze başlayan İzmir Valisi Cahit Kıraç, “Şu anda en önemli problem istihdam ve beslenme sorunudur. Bitkisel üretimde İzmir, Antalya’dan sonra ikincidir. Hayvansal üretimde ise Türkiye’nin 3.sü durumundadır.
İzmir, tarım şehridir, orman şehridir, kültürlü insanların yaşadığı turizm şehridir.  Böylesi bir şehirde üreticiyi desteklemek ve önderlik etmek bizim görevimizdir” diye konuştu.
İzmir’de 100 bin ton keçi sütü üretiminin yapıldığını söyleyen Vali Kıraç, ” Üretimin yüzde 57’si soğuk zincire alındı. Bunu en üst rakamlara çıkarmak için elimizden geleni yapacağız. Amaca uygun kullanımda sorun yaşanmaması için yüzde yüz başarıya ulaştıracağız.
KOSGEB ile destek verdik. 3 ilçede 10 köyde koyun keçi sütünün soğuk zincire alınması için 900 bin TL kaynak kullanıldı. Yapılan çalışmalar, bilimsel çalışmalarla bütünleştiğinde daha başarılı sonuçlara imza atacağız. Burası aynı zamanda bir turizm bölgesi. Buraya gelenler organik ürünleri de görmek istiyor. En kısa zamanda da umarım jeotermale kavuşur. Bu coğrafyanın verimliliği,  en kısa zamanda ülkenin geneline ve yurtdışına aktarılır” dedi.
Koyun Keçi Birliği Başkanı Özer Türer, “Geçen yıl başlattığımız panayır ile amacımız gösteri yapmak değil, koyun- keçi sektörünün ne durumda olduğunu sizlerle paylaşmaktır. İzmir Valiliği ile İZKA’nın desteği ile 26 süt soğutma tankının İzmir’deki tüm ilçelere dağıtılmasını sağlayarak, İzmir’de soğuk zincirin oluşmasını sağladık.
Türkiye’deki bir ilke imza atmış olduk böylece. Bu, sadece İzmir’le kalmasın, ülke geneline de en kısa zamanda yayılmasını sağlayalım. İzmir olarak, Türkiye’ye ye örnek olalım” dedi.
Seferihisar’da küçükbaş hayvancılık sektörünün sorunlarının masaya yatırılacağını belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise “Küçükbaş hayvancılığa destek vermek amacıyla düzenlenmesine destek
verdiğimiz panayır ile hem sektörün sıkıntılarına değineceğiz hem de eğleneceğiz. Üreticilerimizi teşvik edecek ve kaliteli ürünlerimizi tanıtma imkanı bulacağız” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Ulamış İlköğretim Okulu’nun minikler halk oyunu gösterisi büyük ilgi gördü. Gösterinin ardından Vali Kıraç ve beraberindekiler hayvan pazarını ve diğer üreticilerin açtığı standları dolaşarak üreticilerle sohbet etti.
Törenin ardından İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’e desteklerinden dolayı keçe tablosu ve plaket verildi.