KÜLTÜRLER “BARIŞ” İÇİN BİRARAYA GELİYOR

Anasayfa / Haberler / KÜLTÜRLER “BARIŞ” İÇİN BİRARAYA GELİYOR

KÜLTÜRLER “BARIŞ” İÇİN BİRARAYA GELİYOR
KÜLTÜRLER “BARIŞ” İÇİN BİRARAYA GELİYOR

Seferihisar Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen ve tüm Türkiye’nin dikkatini çeken “Kültürler Buluşması”nın ikincisi “Barış” temasıyla 15-20 Ekim 2011 tarihlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Seferihisar Belediyesi ortaklığıyla gerçekleşecek.

 

 

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelerek Seferihisar’ı oluşturan farklı kültürlere sahip insanların birbirlerini tanımalarının, kaynaşmalarının amaçlandığı ve “Barış” temasıyla düzenlenecek fuar organizasyonunda, farklılıklardan yola çıkarak benzerlikleri bulmak, bir arada yaşamanın zenginliğini keşfetmek ve toplumsal barışa katkı koymak hedefleniyor.

 

VİDEO

{vimeo width=”580″ height=”340″}30070738{/vimeo}

 

Seferihisarlılar Fuarı adıyla düzenlenecek ve altı gün sürecek etkinliğe, Seferihisar’da dernekleri bulunan, Afyonlular, Ahıskalılar, Doğu ve Güneydoğu Anadolulular, Karadenizliler Tokatlılar ve Yozgatlılar ev sahipliği yapacak. Fuar süresince dernekler birer gece düzenleyerek, yöresel tatlarını, sanatçılarını ve geleneklerini sergileyecek. Ayrıca kurulan stantlarda her bölge 6 gün boyunca fuar alanını ziyaret edenlere kendi özelliklerini anlatacak.

 

Etkinliğin tanıtılması amacıyla Hilton Oteli’nde düzenlenen toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yurtta barışta son günlerde sıkıntılar yaşandığını, bu sıkıntıların çözümünün birlik ve beraberlik olduğunu söyledi. Göç eden insanların örf, adet ve geleneklerini yaşatmak için hemşehri dernekleri kurduklarını, bu dernekleri sık sık ziyaret ettiğini, etkinliklerine katıldığını vurgulayan Kocaoğlu, şunları söyledi:
”Nerede doğarsak doğalım, hangi etnik kökten gelirsek gelelim, bugün yaşanan sıkıntıların çözümü Türk bayrağı altındaki 74 milyon vatandaşın birlik ve beraberliğidir. Türkiye’de en çok göç alan 8-10 il var, bu illerde yaşayan insanlarla göç eden insanların en iyi kaynaştığı il İzmir’dir. Göç alan iller içinde kente Anadolu’nun herhangi bir yerinden gelen insanların o kentte yaşayan insanlarla kaynaşması, kendini oralı sayması, adapte olması, horlanmaması, dışlanmaması konusunda İzmir Türkiye’de bir numara, son derece başarılı. İzmir’in kente gelenleri ötekileştirmemesinin, kucak açmasının, diyalog kurmasının birçok nedeni var. Kozmopolit yapısı, çok kültürlülüğü, çok dilliliği, Türkiye’nin Batı’ya en açık yüzü olması, liman kenti olması gibi etkenler var. Ama bana göre bugün en güçlü neden İzmirli hanımların dışa dönük olması, sosyal olması, insanlara kucak açması ve sevgi dolu olmasıdır. Bu harç bizde var. Ama esas İzmirli kadının işyerinde, pazarda, hastanede, yeni gelmiş mağdur durumdaki, sırtının sıvazlamasına ihtiyacı olan insanı bulup onun sırtını sıvazlamasından, sevgi doluluğundan kaynaklanmaktadır.”

 

 

Seferihisar’da ”Barış” temasıyla gerçekleştirilecek olan ”Seferihisarlılar buluşması”na ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini vurgulayan Kocaoğlu, projenin tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde, bir festival havasına bürünmesini temenni ettiklerini sözlerine ekledi.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise Türkiye’nin gündeminde Anayasa tartışmaları olduğunu, ”Barış” teması ile düzenlenecek etkinliğin Anayasa tartışmalarına da ışık tutabileceğini söyledi. Etkinliğin 6 gün süreceğini, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destek verdiğini, geçen yıl düzenlenen etkinliğin büyük ilgi gördüğünü belirten Tunç Soyer, şunları söyledi:
”Bu bir barış projesi. Yola çıkınca gördük ki farklı yerlerden göç edenler, orada dışlanabiliyorlar, oysa kimse böylesine bir dışlanmayı hak etmiyor. 6 gün sürecek etkinliklerin her gününü ayrı bir hemşehri derneğimize ayırdık. Her gün farklı bir derneğimizin kültürel etkinliği olacak. Geçen yılki etkinlikte şalvarıyla poşusuyla katılan Diyarbakırlı bir dedemiz, efe kıyafeti giymiş iki torunuyla birlikteydi, bunlar çok güzel fotoğraflar. Anayasa tartışması uzunca süre hepimizin gündeminde olacak. Bu anayasanın omurgası barış ve toplumsal uzlaşma olmak zorunda. Biz Seferihisar olarak, küçücük bir ilçe olarak geçen yıl başladığımız bu yolculuğun, Anayasa tartışmalarına da katkısı olacağını düşünmeye ve görmeye başladık. Türkiye’nin en çok ihtiyacı olan şey barış. Bunu sağlamak için geçen yıl yaptığımız işi bu yıl daha da büyüterek gerçekleştiriyoruz. Barışı dile getirmenin binlerce yolu olabilir. Elbette gülüp eğleneceğiz, kol kola gireceğiz, ama istiyoruz ki buradan bütün Türkiye’ye güçlü bir barış mesajı gitsin.”
Basın toplantısına Seferihisar’da şubeleri bulunan Afyonlular, Ahıska Türkleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolulular, Karadenizliler, Tokatlılar ve Yozgatlılar derneklerinin temsilcileri de katılarak, etkinliğin önemine dikkat çektiler.