Kültürler Buluşması Mevlitle tamamlandı

Anasayfa / Haberler / Kültürler Buluşması Mevlitle tamamlandı

Kültürler Buluşması Mevlitle tamamlandı
Kültürler Buluşması Mevlitle tamamlandı

 

Seferihisar Belediyesi’nin “Barış” temasıyla üçüncü kez düzenlediği Kültürler Buluşması’nın son gecesine Ahıska

Türkleri ev sahipliği yaptı. Son günlerde üst üste gelen şehir haberlerinin ardından Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve dernek başkanları bir araya gelerek, eğlence programını iptal etti ve mevlit okuttu.  Etkinliğin kapanış konuşmasını yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Türkiye’de bir tek Seferihisar’da düzenlediğimiz bu etkinliğin tüm Türkiye’ye örnek olmasını ve kesintisiz 6 gün boyunca eğleneceğimiz, dostça dans edeceğimiz, müzik dinleyeceğimiz günlerde yaşamayı diliyorum” dedi.

Seferihisar Kültürler Buluşması son günü olan Ahıska ve Kafkas Türkleri Gecesi’ne CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Ahıska Türkleri Federasyonu Başkanı Osman Çelik, İzmir Ahıska Türkleri Federasyonu Başkanı İsmail Akarcalı ve çok sayıda vatandaş katıldı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, etkinliğin son gününde dernek başkanlarına doğal taş üzerine basılan hatıra plaketi hediye etti.

Gecede konuşan Başkan Soyer; “Bu akşamki zengin programı duyunca hepimiz aslında biraz  hayıflandık bundan mahrum kaldığımız için ama emin olunuz ki Seferihisar’a yakışan buydu. Onun için dernek başkanımızı tebrik ediyor ve sizlerin anlayışınıza teşekkür ediyorum. Memleketin hali işte tam da böyle. Hani 6 gün boyunca eğlenip gülmek ne yazık ki mümkün değil. Biz aslında buradan bütün Türkiye’ye bir barış, dostluk, kardeşlik mesajı göndermek istiyorduk emin olunuz ki ulaşacak yerlere ulaştı. Türkiye’de bir tek Seferihisar’da gerçekleşen bu organizasyonun tüm Türkiye’ye örnek olmasını ve kesintisiz 6 gün boyunca eğleneceğimiz, dostça dans edeceğimiz, müzik dinleyeceğimiz günler yaşamayı diliyorum.

Ahıska ve Kafkas Türkleri Dernek Başkanı Cavit Sıcakyüz; Bizler,1000 yıldır hep bir arada yaşamış Yemen’de, Allahuekber Dağları’nda, Kocatepe’de, Dumlupınar’da, Çanakkale’de kucak kucağa yatan şehitlerimizin torunlarıyız. Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını bize bıraktıkları 792.000 kmlik vatan toprağını  ilelebet yaşatmak ve korumak için kaynaşmaya birleşmeye çalışırken ne yazık ki bazı güçlerin piyonluğunu yapan şer ocakları bize acılı günler yaşatmaktadırlar. Bu oyunlara gelmeyeceğiz ve bu vatanı böldürmeyeceğiz ve ilelebet hep birlikte kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz” dedi.

Meltem Çiftdal tarafından okunan şiirin ardından program şehitlerin anısına okunan mevlitle devam etti. Ahıska Türkleri mevlite katılanlara lokum ve gül suyu dağıttı.

 

{gallery}ahiska-2012{/gallery}