Kültürler Buluşması’nda teröre lanet yağdı

Anasayfa / Haberler / Kültürler Buluşması’nda teröre lanet yağdı

Kültürler Buluşması’nda teröre lanet yağdı
Kültürler Buluşması’nda teröre lanet yağdı

 

Seferihisar Belediyesi tarafından “Barış” temasıyla düzenlenen Kültürler Buluşmasının 3. Gecesi olan Yozgatlılar Gecesi’nde, farklı kültürler hep birlikte terörü lanetledi. Gecede konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Barış adına çok güzel örnekler verdiğimiz Kültürler Buluşması’nda, bugün aldığımız haber yüreğimizi yaktı.  Ama burada teröre dökülen kana en güzel cevabı vermeye devam edeceğiz. Seferihisar’dan başlayan kardeşlik rüzgarı bütün Anadoluya yayılacak ve bu topraklarda bir gün hep beraber barışı içimize sindire sindire yaşayacağız” dedi.

 

Sunuculuğunu ünlü tiyatro sanatçısı Volkan Severcan’ın yaptığı Kültürler Buluşması üçüncü gecesi olan Yozgatlılar Gecesi’yle devam etti. Halk oyunları ve eğlencenin iptal edildiği gecede, ahıtlardan oluşan türküler seslendirildi. Gecenin sunucusu Volkan Severcan’ın Atatürk’ün gençliğe hitabesini okuyarak başladığı gecede, Seferihisar Tokatlılar Derneği Başkanı Tekin Bucak, misafirlere hoş geldin konuşmasını gerçekleştirdi. Geceye Yozgat Çiçekli Belediye Başkanı  Davut Yıldırım, Bornova Yozgatlılar Derneği Başkanı Edip Şahin’de katıldı.

 

Davullu, zurnalı eğlenceyi iptal ettiklerini açıklayan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer;  “Bu akşam 3 yıldır sürdürdüğümüz çok anlamlı bir etkinliğe devam ediyoruz. Bu etkinlikte aslında dökülen kana meydan okuduk ve barışın mümkün olabildiğini Seferihisar’dan tüm Türkiye’ye duyurmaya çalıştık. Bu akşamda etkinliği sürdürme niyetindeydik ama yüreğimiz o kadar yandı ki, davullu, zurnalı, halaylı kutlamaları iptal ettik. Ama şunu bilsinler ki biz bu etkinliği sürdüreceğiz. Çünkü teröre dökülen kana en güzel cevabı 3 yıldır bu etkinlikte veriyoruz. İnanıyorum ki Seferihisar’dan başlayan kardeşlik rüzgarı bütün Anadolu’ya yayılacak ve bu topraklarda bir gün hep beraber barışı içimize sindire sindire yaşayacağız. Bunun öncülüğünü yapıyor olmak nedeniyle Seferihisar halkı olarak gururluyuz ve gurur duymaya da devam edeceğiz” dedi.

 

Konuşmaların ardından program Yozgat’lı sanatçılar Murat Sincer ve Özlem Sincer tarafından söylenen türkülerle devam etti. Gecenin sonunda Yozgatlılar Derneği geceye katılanlara yöresel yemekler ikram etti.

 

Seferihisar Kültürler Buluşması 4 Eylül Salı günü Karadenizliler Gecesi’yle devam edecek.

 

{gallery}yozgat-2012{/gallery}