KUŞ GÖZLEMCİLERİ SEFERİHİSAR’DA

Anasayfa / Haberler / KUŞ GÖZLEMCİLERİ SEFERİHİSAR’DA

KUŞ GÖZLEMCİLERİ SEFERİHİSAR’DA
KUŞ GÖZLEMCİLERİ SEFERİHİSAR’DA

13.Türkiye Kuş Konferansı, 28-30 Ekim tarihleri arasında Türkiye’nin ilk Cittaslow (Sakin Şehir) Seferihisar ilçesinde Türk ve yabancı yaklaşık 150 kuş gözlemcisini bir araya getirdi.

Doğa Derneği, Dokuz Eylül Üniversitesi Kuş Gözlem Topluluğu ve Seferihisar Belediyesi’nin katkıları ile düzenlenen konferansa, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden öğrenciler, sivil toplum örgüt temsilcileri ve uzmanların yanı sıra Irak ve Bulgaristan’dan da uzmanlar katıldı.

 

Kuş gözlemciliğinin yaygınlaşmasını, kuşlarla ilgili araştırma ve koruma çalışmalarının desteklenmesini hedefleyen konferansın bu yıl ki ana teması “Sınır Tanımayan Kuşlar Sınır Aşan Sorunlar”.

Konferansın açılışında konuşma yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç  Soyer, Türkiye’nin ilk Cittaslow şehri (Sakin Şehir) Seferihisar’da Türkiye’nin ve komşu ülkelerin kuş gözlemcilerini ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirtti. Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz ise yaptığı konuşmada nesli tehlike altında olan türler başta olmak üzere göçmen kuşların neslinin devamı için yürütülen ulusalararası çabalara dikkat çekti.

 

Türkiye’nin kuş gözlemcilerini ve doğa korumacılarını bir araya getiren konferansa katılan kurum temsilcileri, kuşlar için yapılan araştırma ve koruma çalışmalarını aktarıyor. Konferansın ilk gün konuklarından Mudharaf A. Salim, BirdLife Irak’ın kuş koruma çalışmalarını anlatırken, Bulgaristan’dan katılan Stoycho Stoychev ise, Bulgaristan Kuşları Koruma Kurumu‘nun çalışmalarını paylaştı.