Mandalina Üreticileri Birliği Kanada’da Tanıtıldı

Anasayfa / Haberler / Mandalina Üreticileri Birliği Kanada’da Tanıtıldı

Mandalina Üreticileri Birliği Kanada’da Tanıtıldı

İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Işık Özge Yumurtacı, Yrd. Doç. Dr. Bengü Sevil Oflaç ve Yrd. Doç. Dr. Tuğba Örten Tuğrul; Seferihisar Belediyesi ve Mandalina Üreticileri öncülüğünde kurulan Seferihisar Mandalina Üreticileri Birliği iş modelini, alanının en saygın kongrelerinden biri olan Kanada-Toronto’da gerçekleşen Makropazarlama Kongresi’nde  akademik tebliğ olarak sundu.

Her yıl düzenlenen Makropazarlama kongresinin ev sahipliğini bu yıl  York Üniversitesi (Toronto, Kanada) üstlendi. Alanında saygın uluslararası 150 akademisyenin katıldığı kongrenin ana teması “Neoliberal Çağda Makropazarlamanın Rolü Nedir” olarak belirlendi. Kongrenin ana oturum başlıkları doğrultusunda Yrd. Doç. Dr. Işık Özge Yumurtacı, Yrd. Doç. Dr. Bengü Sevil Oflaç ve Yrd. Doç. Dr. Tuğba Örten Tuğrul Seferihisar Mandalina Üreticileri Birliği İş Modelini “Sürdürülebilir İş Modelleri” oturumunda örnek çalışma olarak gösterdi.  

Akademik tebliğde ortaya sunulan modelin ortaya çıkabilmesi için, Belediye Başkanı Tunç Soyer, Birlik Başkanı Cumhur Eriş ve Üretici Üye Temsilcisi Ali Özay’la derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak görüşmeler yapıldı. Bir iş modelinin sürdürülebilir olması için ürün, müşteri, dağıtım kanalı, ortaya çıkarılan değer, ortaklar, maliyet yapısı ve gelir modelinin önemine vurgu yapan çalışmada; Seferihisar Mandalina Üreticileri Birliği’nin sürdürülebilir olması için gerekli olan unsurları ortaya çıkaran model önermesi de yapıldı.
İlgili sunuş esnasında kongreye katılan akademisyenlere Seferihisar’la ilgili tanıtım broşürleri dağıtıldı. Ayrıca, Seferihisar ve Teos Antik Kenti’nin tarihçesini anlatan İngilizce kitaplar ise York Üniversitesi (Kanada) kütüphanesine bağışlandı.

Toronto, Kanada’da Yrd. Doç. Dr. Işık Özge Yumurtacı tarafından yapılan sunumun ardından, tebliğ yazarlarına İş ve Ekonomi Dergisi New York’tan çalışmalarının yayınlabilmesi için teklif geldi. İlgili teklifi değerlendiren akademisyenler, Seferihisar Mandalina Üreticileri Birliği İş Modelinin performans değerlendirmesini ilgili dergiye makale olarak gönderecekler. İlgili çalışma ayrıca 05 Ağustos 2013 tarihinde düzenlenen Belediye Meclisi’nde de sunuldu. Çalışmanın, Seferihisar ilçesinin ve Üretici Birliği’nin uluslararası arenada tanıtımında oldukça önemli olduğunu vurgulayan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, akademisyenlere teşekkür etti.

Ayrıca, yine Seferihisar Mandalina Üreticileri Birliği’nden sonra kurulan Zeytin Üreticileri Birliği İş Modeli de sürdürülebilir iş modelleri dahilinde akademisyenler tarafından değerlendirilerek bilimsel çalışma yapılacak.  İlgili çalışmayı gerçekleştirebilmek için Sayın Tunç Soyer, Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Özcan Kokulu ve üye temsilcileri Umur Kemal Ozanoğulları ve Ataman Vehbi Doğan’la da derinlemesine mülakat tekniği kullanırak görüşmeler yapıldı

 

{gallery}ab-mandalina-2013-08{/gallery}