Mandalina Üretici Birliği kuruluyor

Anasayfa / Haberler / Mandalina Üretici Birliği kuruluyor

Mandalina Üretici Birliği kuruluyor
Mandalina Üretici Birliği kuruluyor

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç SOYER, Seferihisarlı üreticilerle buluşarak, “Seferihisar İlçesi Mandalina Üreticiler Birliği” kurma çalışmalarını başlattı. Amaç, ürünün pazarlama çalışmalarını yürütmek, toptan pazarlamayla pazarlama gücünü arttırmak, markalaşmak…
Seferihisar halkının en büyük geçim kaynağı olan Narenciye üretiminde önemli adımlar atılıyor. Kurulacak Mandalina Üretici Birliği’nde ar-ge çalışmaları yürütülecek, üreticiye doğru ve güncel bilgi aktarımı sağlanacak, rekabet gücü arttırılacak, eğitim çalışmaları yapılıp markalaşma çalışmaları yürütülecek  ve aracısız toptan pazarlama olanakları yaratılarak gelirler arttırılacak.
Seferihisarlı üreticilere toplantıda seslenen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “ Bu rekabet ortamında daha çok söz sahibi olmak ve büyük şirketler karşısında ezilmemek için birlik olmamız gerekiyor.  Üreticinin belirleyeceği fiyatlarla, aracısız olarak satış sağlanacak, gelirler yükselecek. Yapılacak markalaşma çalışması Seferihisar Mandalina’sını dünya çapında bilinir hale getirecek ve bu da ekmeğin büyütülmesine katkı sağlayacak. Bu birlik çiftçimizin elini güçlendirecek. Bu çalışmayı hem üretici hem de Seferihisar Mandalinası için yapmamız gerekiyor” dedi. Birlik olmanın önemini de vurgulayan Başkan Soyer; “Birliğin en temel amacı Seferihisar’da mandalina üretenlerinin güçlerini birleştirmesi. Aynı dili kullanmak, ürün kalitesini arttırabilmek ve ürünü iyi pazarlamak için bu birliği kuruyoruz.  Seferihisar’da herkes mandalinadan ekmek yiyor, bütün mesele bu ekmeği büyütmek. Malın kalitesini arttırıp daha iyi pazarladığımız zaman bu birlik amacına ulaşacak. Şimdi ilk adımları atıyoruz. Bu adımlar büyüyerek devam edecek. Siz kol kola olduğunuz sürece daha ileriye götüreceğiz. Gün gelecek belki de Anonim Şirkete dönüşeceğiz. İşte o zaman başka bir boyuta geçmiş olacağız. Bir örnek vermek isterim; Konya Şeker Öncelikle bir birlik kurarak başlamışlar. Sonra o birlik başka birlikleri de bünyesine almaya başlamış.  Şimdi Konya Şeker Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin içinde. Bizim de bugün temelini attığımız bu birlik bir vadede aynı dilden aynı ağızdan konuşan, herkesi koruyan ve gücünü arttıran bir Anonim Şirkete dönüşebilir. Bizim taşımayı düşündüğümüz yer buralar.  Bu yol bizi başka yerlere taşıyacak. Herkesin ekmeğinin büyüdüğü bir ticari yapıya dönüşebiliriz. Bunlara hazırlıklı olun, hayallerinizi yüksek tutun. Biz  bu birliği çok daha fazla güçlendireceğimizi biliyoruz. Bunun içinde tek koşul birlik duygusunu ve beraber davranma iradesini korumakta.
Gerçekleştirilen toplantıda Birlik geçici yönetim kurulunu da seçmiştir. İsimler şöyle ki;
Mehmet Cumhur Eriş
Cemile Aylin Ocak
Ali Özay
Mehmet Yarar
Erbay İndağ

Birliğe üye kayıtları 9 Haziran 2012 tarihine kadar devam edecek. Birliğe üye olmak isteyen üreticilerin ÇKS(Çiftçi Kayıt Sistemi), Çiftçi Belgesi, Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve 100 TL’lik giriş aidatı ile Seferihisar Belediyesi AB İlişkileri ve Proje Birimi’ne başvurabilirler.